Jakie jest PMI Chin? Zależy kto mierzy

01-08-2017, 10:41
aktualizacja: 01-08-2017, 10:42

Po raz kolejny indeksy aktywności chińskiego przemysłu wskazały odmienne kierunki. Oficjalny w dół, a prywatny w górę.

We wtorek poinformowano, że prywatny Caixin PMI przemysłu Chin wzrósł w lipcu do 51,1 z 50,4 i osiągnął największą wartość od czterech miesięcy. Ma to być głównie zasługą nowych zamówień eksportowych. Za Caixin PMI stoją firma badawcza Markit i chińska spółka Caixin Media Co.

Zobacz także

W poniedziałek oficjalny PMI Chin, za którym stoi państwowy urząd statystyczny, pokazał niższe tempo wzrostu aktywności w lipcu, co tłumaczono wolniejszym wzrostem produkcji i mniejszym popytem zewnętrznym.

Ekonomiści tłumaczą rozbieżność kierunku zmiany wskaźników tym, że oficjalny PMI jest mocniej oparty na dużych, państwowych firmach. Tymczasem Caixin PMI odzwierciedla bardziej sytuację w prywatnym sektorze. Trwa spór, który ze wskaźników jest bliższy rzeczywistości. Niektórzy ekonomiści skłaniają się, że oficjalny. Wskazują, że oparty jest na bardziej rzetelnych danych i większej liczbie firm. Urząd statystyczny sonduje 3 tys. spółek, a Caixin tylko 400. Z drugiej strony, Julian Evans-Pritchard, ceniony ekonomista z Capital Economics większą wagę przykłada do „prywatnego” PMI, który jego zdaniem „zwykle lepiej spełnia rolę jako wskaźnik cyklicznych trendów aktywności gospodarczej”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jakie jest PMI Chin? Zależy kto mierzy