Jakie znaczenie będzie miało przystąpienie Polski do UE dla eksporterów towarów?

Krzysztof Flis
opublikowano: 12-02-2004, 00:00

Dlaczego jest to istotne?

- Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej może spowodować zmianę łącznych kosztów zakupu towarów (obejmujących ich cenę, koszty transportu, cła, podatku VAT oraz innych podatków) ponoszonych przez odbiorców zagranicznych. Powody to wyeliminowanie cła lub/i kosztów odpraw celnych w przypadku odbiorców w krajach UE oraz zmiana stawek celnych na towary firmy w przypadku krajów spoza UE. Produkty wysyłane do krajów spoza rozszerzonej Unii Europejskiej będą z chwilą przybycia na miejsce traktowane jako „import z Unii Europejskiej”, a więc może to oznaczać inną stawkę celną.

- Przystąpienie do Unii Europejskiej może stworzyć przedsiębiorstwom nowe możliwości eksportowe, na przykład zdobycia zamówień od firm z Unii, których uzyskanie nie było przedtem możliwe z uwagi na brak możliwości spełnienia uciążliwych wymogów co do reguł pochodzenia

Co należy zrobić?

- Ustalić, jak zmiany stawek celnych w kraju, do którego towary są eksportowane, wpłyną na koszty ich nabycia przez odbiorców.

- Przyjrzeć się najważniejszym obecnym i planowanym odbiorcom firmy na terenie rozszerzonej Unii Europejskiej i spoza niej.

- Sprawdzić, jaki wpływ na łączne koszty towarów będą miały wszelkie niezbędne zmiany cen sprzedaży, dokonane przez firmę oraz koszty ceł importowych ponoszone (przez klientów) przy imporcie towarów.

- Zbadać najlepsze sposoby zmniejszania łącznych kosztów ponoszonych przez odbiorców. Na przykład w przypadku produkcji wyrobów gotowych z udziałem komponentów spoza UE (tzw. niepochodzących) i ich sprzedaży do traktowanych preferencyjnie krajów spoza Unii ustalić, czy:

* firma powinna płacić cło od komponentów i dokonywać eksportu w ramach preferencji,

* firma powinna skorzystać raczej z procedury uszlachetniania czynnego w celu uzyskania zwolnienia z cła dla komponentów i pozwolić odbiorcom uiszczać cło od wyrobów gotowych w miejscu przeznaczenia, jeśli jest ono tam niższe.

Konsekwencje dla firmy

- Dotychczas obowiązujące preferencyjne umowy handlowe pomiędzy krajami przystępującymi do Unii Europejskiej i innymi krajami stracą moc.

- Unijne umowy handlowe zawarte z krajami trzecimi mogą przewidywać inne „reguły pochodzenia” i wymogi dla zastosowania preferencji, niż obowiązujące umowy.

- W rozszerzonej Unii Europejskiej łatwiejsze może być łączenie pochodzenia.

- Unia Europejska zawarła unię celną z Turcją oraz umowy handlowe z kilkunastoma różnymi państwami, takimi jak np. Maroko, Algieria, Izrael, Republika Południowej Afryki i wieloma innymi, co może stwarzać więcej okazji do eksportu.

- Reguły pochodzenia wynikające z dotychczas obowiązujących umów handlowych UE z krajami przystępującymi do Unii odchodzą w przeszłość. Nie będą one miały żadnego znaczenia dla handlu pomiędzy krajami rozszerzonej Unii Europejskiej.

- Konsekwencje dla firmy będą zależeć od tego, czy jej odbiorcy znajdują się w rozszerzonej Unii Europejskiej czy poza nią.

Autor jest doradcą podatkowym w Zespole VAT Ernst & Young Krzysztof.Flis@pl.ey.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Flis

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jakie znaczenie będzie miało przystąpienie Polski do UE dla eksporterów towarów?