Jakubas: kolejny cios dla akcji

Kamil Zatoński
opublikowano: 05-03-2008, 00:00

Jeśli Platforma Obywatelska coś obiecała, powinna to zrealizować

Politycy powinni brać odpowiedzialność za to, co mówią. Zniesienie podatku Belki było jednym z głównych motywów kampanii przedwyborczej PO. To skandaliczne, że teraz wychodzi się z zupełnie innym, niezrozumiałym pomysłem zwolnienia z zysków kapitałowych tylko lokat bankowych.

 

Banki w Polsce i tak mają się świetnie.Marże, które naliczają przy udzielaniu kredytów, należą do najwyższych na świecie, zyski są też rekordowe. Teraz rząd chce dodatkowo wzmocnić instytucje finansowe kosztem przedsiębiorstw, których dostęp do kapitału będzie jeszcze trudniejszy. Część pieniędzy na pewno odpłynie z giełdy do nieopodatkowanych lokat bankowych.

 

Wypowiedzi przedstawicieli rząduświadczą o braku zrozumienia gospodarki. Giełda jest istotnym dostarczycielem kapitału dla rozwoju wielu przedsiębiorstw. Jest to najważniejszy motyw, który powinien popierać rząd dla dalszego rozwoju GPW oraz gospodarki w Polsce. Tymczasem polityków boli to, że część społeczeństwa polskiego zarobiła na giełdzie. W związku z tym wpadli na pomysł, że jeżeli Kowalski zarobione i opodatkowane pieniądze włoży do banku na lokatę, to będzie zwolniony z podatku, mając dodatkowo zagwarantowany zysk. Jeżeli natomiast te same pieniądze zainwestuje na giełdzie, gdzie ponosi ryzyko inwestycji, to będzie opodatkowany. Wstyd mi za pomysłodawców tego rozwiązania. Sądzę, że minister finansów liczy na pieniądze z opodatkowania zysków z giełdy na bazie rekordowego dla niej 2006 r. Tymczasem budżet po 2007 r. nie odnotuje dużych wpływów z podatku z giełdy, a 2008 r. będzie zapewne jeszcze gorszy z powodu spadków. Czy gra jest więc warta świeczki?

Na GPW kapitał jest bardzo nerwowy,kapitalizacja tak mała, że każdy wstrząs za granicą u nas kończy się dużo większą przeceną. Nie są one absolutnie adekwatne do sytuacji fundamentalnej firm. Tymczasem giełda otrzyma kolejny cios. Budowa rynku kapitałowego to proces długofalowy. Nie wolno zatrzymywać koła, które dopiero się rozpędza.

Notował: Kamil Zatoński

Debata trwa

W poniedziałek na łamach „PB” i na forum pb.pl rozpoczęliśmy dyskusję w związku z propozycją zniesienia podatku od zysków kapitałowych tylko w części dotyczącej lokat. Pierwszy głos zabrał Michał Szymański, wiceprezes CU PTE, który uważa, że to bardzo zły pomysł. Jego tekst można znaleźć na stronie www.pb.pl.

Dziś komentarz przedstawił Zbigniew Jakubas, znany inwestor giełdowy. W kolejnych dniach wypowiedzą się inne autorytety rynku kapitałowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jakubas: kolejny cios dla akcji