Jakubas powinien wejść do rady Ruchu

KL
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Mennica chce patrzeć na ręce zarządowi dystrybutora. Zamierza wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela.

Mennica chce patrzeć na ręce zarządowi dystrybutora. Zamierza wprowadzić do rady nadzorczej swojego przedstawiciela.

Akcjonariusze Ruchu zbiorą się 23 lutego, by zadecydować m.in. o zmianach w radzie nadzorczej spółki.

— O zwołanie NWZ i umieszczenie tego punktu w porządku obrad wniosła Mennica — mówi Oktawian Jaworek, odpowiedzialny za relacje inwestorskie Ruchu.

Mennica ma już ponad 10 proc. udziałów w największej polskiej firmie kolporterskiej. Jest jedynym jej znaczącym akcjonariuszem poza skarbem państwa, który nadal ma ponad 55 proc. udziałów, choć od dawna deklaruje, że zamierza je sprzedać. Ponad 42 proc. Mennicy należy do Zbigniewa Jakubasa, który wielokrotnie zapowiadał, że jest zainteresowany odkupieniem udziałów Ruchu od skarbu. Wcześniej krytykował też zarządzanie spółką i osiągane przez nią wyniki finansowe.

Ostatnio jest bardzo powściągliwy w wypowiedziach dotyczących swoich planów wobec Ruchu, choć przyznał niedawno, że ma niewielki jego pakiet nie tylko przez Mennicę, ale także poprzez swoje spółki zależne.

— W tej chwili nie chcę się wypowiadać na temat prywatyzacji Ruchu i swoich ewentualnych planów — mówi inwestor.

Byłoby jednak naturalne, gdyby jako znaczący akcjonariusz zasiadł w radzie nadzorczej. Są w niej wyłącznie przedstawiciele skarbu i związków zawodowych, nie ma nawet niezależnego członka.

Skarb państwa nadal czeka na inwestora, który ogłosi wezwanie. Jeśli to się nie powiedzie, możliwa jest inna forma sprzedaży.

— Na razie nic się nie zmieniło i wciąż aktualna jest wersja z wezwaniem — mówi Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa..

Pod koniec listopada 2008 r. Włodzimierz Biały, prezes Ruchu, mówił, że zarząd nie rozmawia z potencjalnymi inwestorami. Jako przyczynę mniejszego zainteresowania wskazywał kryzys i problemy z uzyskaniem finansowania. Na rynku pojawiały się jednak informacje, że potencjalni nabywcy nie chcą zapłacić kwoty znacznie przekraczającej obecną wycenę giełdową Ruchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu