Jan Czekaj jest w RPP. Czas na stopy

Wiktor Krzyżanowski
opublikowano: 27-08-2003, 00:00

Dziś RPP podjąć ma decyzję o dalszej polityce pieniężnej. W głosowaniu uczestniczyć będzie Jan Czekaj, nowy członek rady, wybrany wczoraj przez Sejm.

Zgodnie z oczekiwaniami, na miejsce tragicznie zmarłego Janusza Krzyżewskiego Sejm wybrał do Rady Polityki Pieniężnej Jana Czekaja, dotychczasowego wiceministra finansów. Poparła go koalicja SLD-UP oraz PSL. Przepadły zgłoszone przez opozycję kandydatury Jana Winieckiego i Stefana Kurowskiego.

Jan Czekaj dołączył do pozostałych członków RPP w trakcie trwającego od wtorku posiedzenia. Najprawdopodobniej będzie on uczestniczył w dzisiejszym głosowaniu na temat przyszłej polityki monetarnej. Analitycy i ekonomiści, analizując dotychczasowe wypowiedzi członków RPP, nie spodziewają się dziś jednak kolejnego cięcia stóp.

— Mimo że szanse na kolejną redukcję są spore, oczekuję cięcia na poziomie 25 pkt bazowych dopiero we wrześniu — mówi Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

Scenariusz może być jednak inny, jeśli potwierdzą się informacje, że w posiedzeniu RPP nie bierze udziału — będący na urlopie — Marek Dąbrowski. Ten ostatni należał do obozu „jastrzębi”, a więc przeciwników luźniejszej polityki pieniężnej. Z kolei Jan Czekaj z całą pewnością dołączy do grona „gołębi” — zwolenników głębszych redukcji stóp.

— Przy obecnym nastawieniu dotychczasowych zwolenników redukcji stóp osoba Jana Czekaja niewiele zmieni. Zakładając nawet optymistyczny scenariusz, decydujący głos i tak należeć będzie do Leszka Balcerowicza — podkreśla jednak Łukasz Tarnawa, główny analityk PKO BP.

Za kolejną redukcją stóp przemawiają dane o inflacji, która wciąż utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zwolennicy cięcia argumentują też, że pomogłoby ono nabrać rozpędu coraz szybciej rozwijającej się gospodarce. Jednak przeciwnicy obniżania oprocentowania twierdzą, że z decyzją o ewentualnej redukcji należy poczekać do września, gdy znany będzie projekt budżetu na 2004 r. i wpływ polityki fiskalnej państwa na procesy inflacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jan Czekaj jest w RPP. Czas na stopy