Jan Kulczyk już na LSE

Paweł Janas
opublikowano: 14-07-2011, 00:00

Ophir Energy, której udziałowcem jest polski biznesmen, wkroczyła na główny parkiet londyńskiej giełdy.

Ophir Energy, której udziałowcem jest polski biznesmen, wkroczyła na główny parkiet londyńskiej giełdy.

Spółka poszukiwawczo-wydobywcza, w której 13 proc. udziałów ma pośrednio Jan Kulczyk, zebrała z rynku 375 mln USD (ponad 1 mld zł). Wczoraj oficjalnie zadebiutowała na London Stock Exchange (LSE), choć warunkowy obrót akcjami nowej emisji na LSE rozpoczął się już 8 lipca. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 2,5 GBP. Na środowym zamknięciu za jedną akcję płacono również 2,5 GBP.

— Ophir to obecnie jedna z najbardziej obiecujących spółek poszukiwawczych na świecie z potencjalnym dostępem do ponad 4 mld baryłek ekwiwalentu ropy. To tyle, ile zużycie gazu w Polsce przez około 40 lat — podkreśla Jarosław Pączek, reprezentujący Kulczyk Investments w radzie dyrektorów Ophir Energy.

Ophir podniósł kapitał o blisko 375 mln USD w drodze emisji 93,9 mln akcji. Prawie 30 proc. oferty zostało objęte przez nowych inwestorów instytucjonalnych. W IPO wzięli udział również dotychczasowi główni akcjonariusze Ophir: Och Ziff, Mittal Investments, Mvelaphanda Holdings i Kulczyk Investments.

Pieniądze z rynku giełdowego zostaną wykorzystane do sfinansowania programu poszukiwawczego i wyceny już dokonanych odkryć. Plan na 18 miesięcy zakłada wykonanie do grudnia 2012 r. dwunastu odwiertów w pięciu krajach. Spółka prowadzi obecnie 17 projektów poszukiwawczo-wydobywczych ropy i gazu w ośmiu afrykańskich państwach na obszarach koncesyjnych o łącznej powierzchni 90 tys. kilometrów kwadratowych. Ophir jest jednym z pięciu największych koncesjonariuszy obszarów głębinowych na Czarnym Lądzie i współpracuje m.in. z British Gas Group czy Petrobras.

Grupa Kulczyka jest obecnie udziałowcem czterech spółek surowcowych notowanych w Londynie (Ophir Energy, Zanaga Iron Ore Company, Ncondezi coal Company Limited i Aurelian Oil Gas). Wkrótce ma do nich dołączyć piąta spółka — Kulczyk Oil Ventures, która jest notowana na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy