Janczyk: akcyza na e-papierosy może obowiązywać od 2018 r.

PAP
aktualizacja: 22-06-2017, 09:25

E-papierosy i nowatorskie wyroby tytoniowe nie były i nie są w Polsce objęte żadną akcyzą; chcemy, żeby regulacja w tej sprawie obowiązywała od stycznia 2018 roku, powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Zobacz więcej

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk ARC

"Nie ma tej akcyzy i tak samo te nowatorskie nie były i nie są jeszcze objęte. Planujemy, że od pierwszego stycznia 2018 br. ta regulacja zaczęłaby działać" - mówił wiceminister w czwartek rano w Radiowej Jedynce.

"Dziesięć krajów unijnych ma ten podatek, Polska dołącza do tej grupy w tej chwili i wcale nie z wygórowaną jakąś stawką akcyzową, tylko z taką wynikającą ze średniej tych wszystkich stawek, które w Unii zostały zastosowane" - powiedział.

Janczyk wyjaśnił, że projekt został skierowany do konsultacji zewnętrznych. "Czekamy tutaj na opinie, na zgłoszenia do tego projektu od wszystkich zainteresowanych środowisk, od branży" - powiedział.

Wiceminister wyjaśniał, że Ministerstwo Finansów chce zabezpieczyć państwo "przed utratą tego typu dochodów w sytuacji, kiedy jednak palacze stają się często pacjentami naszej służby zdrowia". "Nie możemy dopuścić do tego, żeby ta branża przeniosła się do strefy papierosów nowatorskich i uniknęła płacenia podatku akcyzowego" - zaznaczył.

Wprowadzenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Zmiana ma dać budżetowi prawie 100 mln zł rocznie. W uzasadnieniu do projektu napisano, że obecnie liczna grupa krajów europejskich opodatkowuje płyn do papierosów elektronicznych (Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia), a kolejne zamierzają je opodatkować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Janczyk: akcyza na e-papierosy może obowiązywać od 2018 r.