Jankowiak: Deficyt budżetowy może spaść w 2005 roku poniżej 30 mld zł

26-04-2004, 14:24

ISB: Stworzenie nowego rządu pozwoli poprawić nastroje na rynkach finansowych, uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku. Spodziewa się on też znacznie mniejszego deficytu budżetowego w 2005 roku, nawet poniżej 30,0 mld zł wobec 45,3 mld zł.

„Rynki falują w rytm bieżących wydarzeń. Wyobrażam sobie, że jeśli uda się stworzyć jakiś rząd, na krótką metę sentyment się na rynkach poprawi. W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że założenia makroekonomiczne do budżetu na przyszły rok będą dobrze odebrane przez inwestorów” – powiedział Janusz Jankowiak,

Jankowiak oczekuje, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zaproponowany poziom deficytu w ustawie budżetowej na 2005 rok może wynieść nawet mniej niż 30 mld zł.

Będzie to możliwe zarówno dzięki wyższych dochodom budżetowym, jak i częściowemu ograniczaniu wydatków.

„Pewna część redukcji wydatków została już wdrożona” – powiedział Jankowiak.

Wyższe dochody do budżetu to wynik m.in. przyspieszenia gospodarczego. Niższe wydatki to skutek przyjętych już ustaw związanych z planem racjonalizacji wydatków publicznych wicepremiera ds. gospodarczych Jerzego Hausnera.

„Takie założenia poprawią sentyment dopóki rząd nie będzie musiał pokazać w ustawie budżetowej potrzeb pożyczkowych, czyli sposobów sfinansowania deficytu. Jest przecież możliwe, że nawet przy mniejszym deficycie i szybszym wzroście gospodarczym potrzeby pożyczkowe wzrosną. A to sentyment pogorszy” – powiedział Jankowiak.

Dodatkowo może wtedy wciąż jeszcze „wisieć nad głowami” ryzyko wcześniejszych wyborów, co też nie będzie sprzyjać pozytywnym nastrojom. (ISB)

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jankowiak: Deficyt budżetowy może spaść w 2005 roku poniżej 30 mld zł