Janosik mniej złupi

opublikowano: 19-10-2010, 11:14

Samorządowcy dostaną ulgę od Janosika. W 2011 r. bogaci zapłacą biednym o 350 mln zł mniej niż w 2010 r.

W 2011 r. bogate samorządy oddadzą biedniejszym 2,38 mld zł – taką wysokość „janosikowego” wyliczyło Ministerstwo Finansów. Oznacza to zmniejszenie obciążeń w porównaniu z poprzednimi latami. W bieżącym roku gminy, powiaty, miasta i województwa przekazują sobie nawzajem rekordowe 2,73 mld zł, czyli o 350 mln zł więcej.
Największym płatnikiem podatku nadal będzie Warszawa – w 2011 r. zapłaci 916 mln zł, czyli o 46 mln zł mniej niż w 2010 r. Jednak samorządów, które odczują w przyszłym roku ulgę, jest wiele.
- W przyszłym roku będziemy musieli zapłacić 35 mln zł „janosikowego”. To o 5 mln zł mniej, niż płacimy obecnie – mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic.
Spadek łącznej kwoty podatku wynika z algorytmu, który służy do obliczania, ile dany samorząd ma zapłacić. Podstawą do obliczenia „janosikowego” na 2011 r. są dochody jednostek z 2009 r. W ubiegłym roku mocno spadły, więc spadła też kwota należnego podatku. Bogate samorządy krytykowały ten sposób liczenia, bo w kryzysowym 2010 r. musiały płacić wysokie „janosikowe”, czyli wyliczone na podstawie wysokich dochodów z przedkryzysowego 2008 r. Teraz na algorytmie wiele z nich zaczyna już zyskiwać, ale poczucie absurdu obecnych przepisów zostało.
- Staraliśmy się przekonać rząd, że taka metodologia jest krzywdząca, jednak minister finansów pozostał nieugięty – zaznacza Barbara Sajnaj, skarbik Poznania.
Rząd ugiął się jedynie pod presją województwa mazowieckiego. W algorytmie obliczania „janosikowego” na 2011 r. złagodził kryteria na korzyść bogatego regionu. Dzięki temu Mazowsze ma do zapłacenia o około 170 mln zł mniej – zamiast 800 mln zł odda biedniejszym 627,9 mln zł.
- Sytuacja wszystkich samorządów nie jest lekka, ale nasz przypadek jest wyjątkowo drastyczny. Nigdzie „janosikowe” nie zabierało tak dużej części dochodów, jak u nas – tłumaczy Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

Pełny tekst w dzisiejszym wydaniu „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Janosik mniej złupi