Partnerem sekcji jest TAURON

Janosik złupi miasta na 1,3 mld zł

Marta Bellon
22-09-2010, 06:46

: Skoro nie można znieść janosikowego, pozwólcie przynajmniej odpisać część VAT — apelują polskie metropolie.

Warszawę łupi janosik. Stolica wpłaci w tym roku 966 mln zł podatku na rzecz biedniejszych samorządów, najwięcej z polskich miast. To prawie tyle, ile kosztować ma Trasa Mostu Północnego.

Drugi w kolejności Poznań wysupła z kieszeni blisko 77 mln zł. Dziesięć największych miast wpłaci w sumie 1,3 mld zł tzw. janosikowego. Żalą się, że to za duże dla nich obciążenie. I zapewniają, że gdyby nie ten podatek solidarnościowy, inwestowałyby więcej i szybciej.

W Krakowie janosikowe rośnie od 2005 r.

— W ubiegłym kryzysowym roku wynosiło blisko 53 mln zł i było prawie 12 mln zł wyższe niż w 2008 r. — mówi Lesław Fijał, skarbnik Krakowa.

W 2010 r. miasto wpłaci 64,4 mln zł.

— To prawie 10 proc. programu inwestycyjnego na ten rok, czyli wydatków majątkowych. Gdybyśmy nie musieli go płacić, moglibyśmy zaangażować te pieniądze np. w inwestycje, które teraz są rozłożone na dwa lata — zaznacza skarbnik stolicy Małopolski.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Janosik złupi miasta na 1,3 mld zł