Jansen: nie ma racjonalnych przesłanek do utrzymywania praw BIG BG w statucie PZU

Polska Agencja Prasowa SA
16-06-2005, 19:22

Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do utrzymywania w statucie PZU zapisów określających prawa BIG BG w mianowaniu władz PZU - powiedział w czwartek w rozmowie z PAP wiceprezes Eureko Ernst Jansen.

Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do utrzymywania w statucie PZU zapisów określających prawa BIG BG w mianowaniu władz PZU - powiedział w czwartek w rozmowie z PAP wiceprezes Eureko Ernst Jansen.

Akcjonariusze PZU nie przyjęli podczas czwartkowego walnego zgromadzenia (WZA) zaproponowanych przez Eureko zmian w statucie. Miały one dopasować statut PZU do obecnego stanu akcjonariatu tej spółki, w którym nie ma już Banku Millennium.

Bank ten, przez swoją spółkę zależną - BIG BG Inwestycje - miał do końca 2004 r. 10 proc. akcji PZU. Zostały one odkupione przez Eureko, jednak w statucie PZU wciąż pozostaje formalne prawo banku do wyznaczania - łącznie z Eureko - swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej i zarządzie ubezpieczyciela. W czwartek podczas WZA Skarb Państwa wstrzymał się od głosu w sprawie zmian w statucie.

PAP: Eureko znalazło się podczas walnego zgromadzenia w dziwnej sytuacji. Z jednej strony jest współpraca ze Skarbem Państwa, choćby w przypadku prac nad ładem korporacyjnym dla PZU, a z drugiej - Skarb Państwa nie zaakceptował zgłoszonej przez Eureko zmiany w statucie.

Ernst Jansen: Z punktu widzenia Eureko zmiany te nie są istotne. Kiedy Eureko odkupiło 10 proc. akcji należących poprzednio do BIG BG, upewniliśmy się, że otrzymamy prawa przysługujące bankowi. Umówiliśmy się z Ministerstwem Skarbu Państwa, że złożymy wniosek o zmianę statutu. Teraz ministerstwo głosowało przeciwko tym zmianom.

PAP: Wstrzymało się od głosu...

Ernst Jansen: Tak, ale wstrzymując się od głosu, głosowało przeciwko. Jest to dla mnie niejasne. Dlatego też uważam, że nie jest to oparte na racjonalnych przesłankach. Wynika z nieporozumienia co do znaczenia tych propozycji. Nie przełożyłyby się one na jakąkolwiek istotną zmianę.

PAP: Ale właśnie statut stał się ostatnio przedmiotem rozgrywki. Z jednej strony posłowie LPR uważają, że zmian w statucie nie powinno być, ponieważ wzmocniłyby one pozycję Eureko. Z drugiej strony - sejmowa komisja śledcza ds. zbadania przebiegu prywatyzacji PZU uważa, że zmiany w statucie uwzględniające wyjście BIG BG z akcjonariatu PZU tuż po zakupie 10 proc. akcji w 1999 r., już dawno powinny być wprowadzone.

Ernst Jansen: Trzeba jasno powiedzieć, że jedyną zmianą, która nastąpiłaby w konsekwencji zmiany statutu, to fakt, że BIG BG nie odgrywałby już żadnej roli w statucie PZU. Dlatego nie rozumiem powodów kierujących Skarbem Państwa, nie miały one żadnego uzasadnienia. Opinia, że Eureko uzyska silniejszą pozycję po publicznej ofercie akcji PZU ze względu na postanowienia statutu, jest związana ze stanowiskiem osób, które uważają, że w ogóle nie powinno dojść do prywatyzacji tej spółki. Jednak prywatyzacja miała miejsce. Zapłaciliśmy 2 mld zł i otrzymaliśmy akcje. Tak samo, jak BIG BG zapłacił miliard złotych i otrzymał akcje. Pod odkupieniu akcji od BIG BG mamy te prawa, które poprzednio przysługiwały BIG BG i Eureko łącznie. A zatem nie ma nic dziwnego i tajemniczego w proponowanych zmianach statutu.

PAP: Akcjonariusze PZU przegłosowali mniejszą dywidendę, niż ta, która teoretycznie mogła być wypłacona. Jeden z drobnych akcjonariuszy zgłosił propozycję, by na jedną akcję uchwalono 10 zł dywidendy, a nie - jak proponował zarząd - 8 zł 20 gr.

Ernst Jansen: Głosowaliśmy za w przypadku obu wniosków. Wielkość wypłacanej dywidendy, zgodnie z polityką zarządu, wynosi 25-50 proc. zysku netto, a więc tegoroczna propozycja zarządu mieściła się w górnej granicy. Jednak gdy padła propozycja wypłaty 10 zł dywidendy na akcję, zarząd wyjaśnił, że nie sprawiłoby to spółce żadnego kłopotu. Dlatego nie rozumiem głosowania przeciwko wypłacie wyższej dywidendy.

Anna Lach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jansen: nie ma racjonalnych przesłanek do utrzymywania praw BIG BG w statucie PZU