Janukowycz: Ukraina i Rosja porozumiały się w sprawie cen gazu

Polska Agencja Prasowa SA
16-08-2006, 10:09

Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz poinformował w środę po rozmowach z szefem rządu Rosji Michaiłem Fradkowem w Soczi nad Morzem Czarnym, że porozumiano się w sprawie cen gazu w latach 2006-2007.

Premier Ukrainy Wiktor Janukowycz poinformował w środę po rozmowach z szefem rządu Rosji Michaiłem Fradkowem w Soczi nad Morzem Czarnym, że porozumiano się w sprawie cen gazu w latach 2006-2007.

"Określono parametry cenowe do końca 2006 i na 2007 rok. Zostały one uzgodnione. Ceny będą rynkowe, a mechanizm ich kształtowania będzie przejrzystyy. Będą one odpowiadać poziomowi stosunków gospodarczych między Ukrainą i Rosją" - oświadczył Janukowycz.

Ukraiński premier nie podał konkretnej ceny gazu, zauważając, iż strony poinformują o niej później.

Zgodnie z zawartym 4 stycznia 2006 roku w Moskwie ukraińsko-rosyjskim porozumieniem, importowany na Ukrainę gaz dociera tam za pośrednictwem firmy RosUkrEnergo (RUE) - zarejestrowanej w Szwajcarii spółki rosyjskiego Gazpromu i austriackiego Raiffeisen Investment, reprezentującego interesy dwóch ukraińśkich biznesmenów - Dmytro Firtasza i Iwana Fursina.

Średnia cena gazu na rosyjsko-ukraińskiej granicy wynosi 95 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Gazprom sprzedaje gaz po 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych RUE, ta natomiast, po zmieszaniu rosyjskiego paliwa z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu, dostarcza go na Ukrainę.

W lipcu 2005 roku "Financial Times" sugerował, że RUE jest powiązana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, b. prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą i rosyjską mafią. Z kolei według "Izwiestii", Firtasz i Fursin są związani z otoczeniem obecnego ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki i jego partią Nasza Ukraina.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Janukowycz: Ukraina i Rosja porozumiały się w sprawie cen gazu