Janusz Filipiak: Profesor-biznesmen

DI
opublikowano: 26-10-2009, 00:00

Janusz Filipiak: Profesor-biznesmen

Do biznesu trafił w zasadzie z przymusu. Ale przez lata pokazał, że radzi sobie w nim całkiem nieźle. No i ciągle ma nowe pomysły.

WCZORAJ: Gdy w 1993 r. zakładał Comarch, był kierownikiem katedry telekomunikacji krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Na uczelni był akurat nacisk na redukcję kosztów. Ówczesny rektor nie mógł mu przydzielić pożądanej liczby etatów. Poradził za to, by założył firmę i w niej, w sposób komercyjny, realizował część badań naukowych. Chcąc nie chcąc, Filipiak tak zrobił. Stworzył frmę, w której inwestycje w badania i rozwój rzeczywiście nie są traktowane po macoszemu. W 2008 r. wyniosły 26,3 mln EUR.

DZIŚ: Inwestycje prorozwojowe Comarchu przynoszą efekty. Spółka jest jednym z większych polskich przedsiębiorstw z branży teleinformatycznej z bogatą ofertą produktów software’owych. Obejmuje ona zarówno proste aplikacje dla najmniejszych firm, jak i systemy ERP czy wyspecjalizowane oprogramowanie dla sektora finansowego i telekomunikacyjnego. Pozycja Comarchu została przy tym zbudowana na bazie systematycznej pracy, a nie jakichś "cudownie" zdobytych kontraktów z sektora państwowego.

JUTRO: W Comarchu dostrzegają nowe trendy. Gdy za oceanem poinformowano o sprzedaży serwisu internetowego Mint.com za 170 mln USD, spółka zależna Comarchu uruchomiła jego odpowiednik. Gwoli ścisłości trzeba jednak przyznać, że nie była pierwsza z takim pomysłem na polskim rynku. Czy odniesie sukces i sprawi, że krakowska firma będzie postrzegana nie tylko jako dom software’owy, ale też jako poważny gracz w segmencie e-biznesu? Tego dowiemy się dopiero za jakiś czas. Zapewne liczony w latach, a nie w miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy