Czytasz dzięki

Janusz Łacny szefem IRU

GAS
opublikowano: 15-11-2007, 00:00

Po raz pierwszy w historii Polak został prezydentem IRU. Od 1 stycznia 2008 r. stanowisko to obejmie Janusz Łacny, sekretarz generalny ZMPD.

Po raz pierwszy w historii Polak został prezydentem IRU. Od 1 stycznia 2008 r. stanowisko to obejmie Janusz Łacny, sekretarz generalny ZMPD.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) pęka z dumy — szefem Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego w Genewie (IRU) został Janusz Łacny. Od trzech kadencji pozostaje członkiem zarządu ZMPD, w latach 1999-2003 był jego prezesem, a obecnie jest sekretarzem generalnym organizacji.

W poprzedniej kadencji IRU był również jej wiceprezydentem, a także przewodniczącym Rady Transportu Towarowego. Ale na tak wysokim szczeblu Polska reprezentowana będzie po raz pierwszy w 59-letniej historii IRU.

Nowy prezydent jest równolatkiem organizacji, której będzie szefował. Pochodzi z Jaworzyny Śląskiej na Dolnym Śląsku. Ukończył elektronikę i informatykę na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, gdzie uzyskał także tytuł doktora nauk technicznych, a później przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki. Kilka lat spędził na uniwersytetach zagranicznych, w tym dwa lata w Osace w Japonii. Obecnie kieruje katedrą transportu, spedycji i logistyki w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Od 1990 r. prowadzi w Gdyni własną firmę transportowo-spedycyjną — JMJ Trans.

Obecnie IRU zrzesza 180 członków w 67 krajach. Tzw. członkami aktywnymi są krajowe zrzeszenia transportu drogowego (takie jak polskie ZMPD), które działają w radach transportu towarowego i pasażerskiego. Członkami stowarzyszonymi są np. producenci pojazdów czy towarzystwa transportu kombinowanego. Sekretariat główny organizacji znajduje się w Genewie, a jej delegatury mieszczą się w Brukseli i w Moskwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GAS

Polecane