Czytasz dzięki

Japończycy budują największą na świecie pionową fabrykę warzyw

opublikowano: 04-09-2015, 10:26

Japońska firma Spread Co. rozpoczęła realizację pierwszej na świecie wielkoskalowej pionowej fabryki warzyw, informuje canadianmanufacturing.com.

Produkcja ma być w pełni zautomatyzowana, od momentu siewu po zbiory, i będzie w stanie wyprodukować 300 tys. główek sałaty dziennie. Uprawa będzie opierała się na technologiach zrównoważonego zarządzania wodą i elektrycznością.

Firma ma już fabrykę w mieście Kameoka, w której wykorzystuje sztuczne oświetlenie i technologię wertykalnej uprawy do produkcji różnych gatunków sałat, które później dystrybuowane są do 2000 sklepów w Tokio i regionie Kansai. W związku z sukcesem mniejszej fabryki, firma postanowiła powiększyć skalę swojego biznesu. Teraz będzie operować na 4800 metrów kwadratowych, czyli powierzchni w dalszym ciągu mniejszej niż boisko do piłki nożnej.

- W związku z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i wzrostem liczby ludności na świecie, mamy do czynienia z niedoborem żywności. W obliczu tych problemów, Spread zwiększył wydajność energetyczną produkcji warzyw i tym samym stworzył fundamenty dla bezpieczniejszego i bardziej zrównoważonego społeczeństwa – poinformowała firma.

Nowa fabryka, która powstaje w Kioto ma kosztować w sumie około 2 mld jenów (63,5 mln zł) i ma zostać uruchomiona w 2017 r. Do roku 2020 firma chce produkować każdego dnia już 500 tysięcy główek sałaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane