Japończycy chcą 500 osób do szyberdachów

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

Giełdowy Nidec planuje inwestycję pod Krakowem. Firma chce produkować napędy do szyberdachów i siedzeń samochodowych.

Inwestycje Kolejny projekt z branży motoryzacyjnej krąży nad Polską

Giełdowy Nidec planuje inwestycję pod Krakowem. Firma chce produkować napędy do szyberdachów i siedzeń samochodowych.

Nidec, japoński producent napędów elektrycznych dla branży komputerowej, motoryzacyjnej i AGD, szuka lokalizacji pod nową fabrykę. Ma ona produkować napędy do szyberdachów i siedzeń samochodowych.

— Rozważamy inwestycję w Skawinie. Zwróciliśmy się do rządu polskiego o zachętę inwestycyjną. Jeszcze nie mamy odpowiedzi — mówi Genichi Aotsuka, rzecznik Nidec.

Jego zdaniem, jest zbyt wcześnie na konkrety.

— To inwestycja za 56 mln zł, w wyniku której powstanie 500 miejsc pracy — twierdzi źródło „PB”.

Wiele wskazuje, że projekt trafi do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Nie potwierdzam, nie zaprzeczam. Nie mogę udzielać informacji na temat klientów, którzy prowadzą z nami rozmowy. Na pewno jestem bardzo zainteresowany, żeby taka firma znalazła się w strefie — mówi Krzysztof Poradzisz, jej prezes.

Nie popisali się

Skawina jest tylko jedną z rozpatrywanych lokalizacji.

— Na wybranej działce nie zostały uregulowane sprawy własności. Firma może wybrać działkę w Niepołomicach lub nawet poza krakowską strefą — ujawnia kolejny rozmówca „PB”.

Niestety, Adam Najder, burmistrz Skawiny, był wczoraj nieuchwytny.

Nidec już produkuje w Polsce. W 2006 r. firma przejęła spółkę Valeo Motors and Actuators (tworząc spółkę Nidec Motors & Actuators), która wynajmuje w Zielonce pod Krakowem halę i produkuje silniki oraz napędy elektryczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Nidec Motor & Actuators, który zatrudnia niemal 200 osób, współpracuje z uczelniami wyższymi. Niewykluczone, że jeśli powiedzie się projekt produkcyjny, w Polsce powstanie centrum badawczo-rozwojowe.

Centrum motoryzacji

To kolejna inwestycja z branży motoryzacyjnej w Polsce. Oprócz dużego projektu Forda, który chce wydać 367,5 mln zł na produkcję Forda Ka w zakładach Fiata w Tychach, w ostatnich latach zainwestowały m.in.: Volkswagen w Polkowicach (232 mln zł), Toyota w Wałbrzychu (134 mln EUR). W Polsce fabryki mają także Isuzu, MAN, Volvo, Michelin i General Motors. Nowi inwestorzy to Grupo Antolin, TRW, Lear, Nord, Voss, NTK, Daicel, NGK, Stahlschmidt & Maiworm czy Faurecia. Polska jest znaczącym producentem ogumienia, silników, foteli i tapicerek. Ośrodki produkcji motoryzacyjnej skupione są wokół Katowic, Wrocławia, Poznania i Warszawy.

W jednych rękach

Shigenobu Nagamori, obecny prezes, założył z trzema wspólnikami Nidec w 1973 r. Produkuje ona napędy elektryczne dla przemysłów komputerowego, motoryzacyjnego, maszynowego i AGD. Firma jest obecna na giełdach w Osace, Tokio i na NYSE. W roku finansowym zakończonym 31 marca miała 5,3 mld USD przychodów i 338,2 mln USD zysku. Zatrudnia 78 tys. osób

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu