Japonia: ceny hurtowe wzrosły pierwszy raz od 13 miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-04-2021, 06:18

W marcu 2021 r. odnotowano pierwszy od ponad roku wzrost cen hurtowych w japońskiej gospodarce. Wskazuje to na rosnącą presję inflacyjną, donosi Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Według zaprezentowanych przez Bank Japonii (BoJ) danych, w minionym miesiącu ceny, jakie firmy pobierają od siebie wzajemnie za swoje towary i usługi zwiększyły się o 1,0 proc. w porównaniu do marca 2020 r. Była to pierwsza dodatnia dynamika zmiany od 13 miesięcy. Dodatkowo odnotowany wzrost miał najwyższe tempo do stycznia 2020 r. i przebił medianę prognoz ekonomistów, która zakładała zwyżkę rzędu 0,5 proc. W lutym wskaźnik obniżył się o 0,6 proc.

W porównaniu do lutego 2021 r. ceny hurtowe zwiększyły się o 0,8 proc. notując największy wzrost od października 2019 r.

Dane podkreślają rosnące koszty surowców na rynku globalnym, co przekłada się na spadek marż przedsiębiorstw. Największy udział w zwyżce miały drożejące dobra z metali nieżelaznych (o 29 proc.) oraz produkty ropopochodne i węgiel (9,8 proc.).

Zdaniem Shigeru Shimizu, szef działu BoJ nadzorującego ruchy cen, obserwowany wzrost był spowodowany przede wszystkim ożywieniem w gospodarkach USA i Chin, które powodują wzrost cen surowców na świecie, a nie odbiciem popytu krajowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane