Japonia: dane o produkcji i sprzedaży przebiły oczekiwania

opublikowano: 28-12-2017, 07:07
aktualizacja: 28-12-2017, 07:08

W listopadzie 2017 r. produkcja przemysłowa w Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększyła się, napędzana silnym wzrostem eksportu. Również w przypadku sprzedaży detalicznej odnotowano wyniki lepsze niż oczekiwano, donosi Bloomberg.

Produkcja podskoczyła o 0,6 proc. w porównaniu z październikiem. Spodziewano się dynamiki na poziomie  0,5 proc. W porównaniu z listopadem 2016 r. wskaźnik odnotował wzrost rzędu 3,7 proc. przy medianie prognoz na poziomie 3,6 proc.

Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport
Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport
Bloomberg

Ekonomiści prognozują, że w grudniu produkcja zwiększy się aż o 3,4 proc. w stosunku do listopada, jednak w styczniu 2018 r. tradycyjnie dopadnie ją zadyszka (tym razem spadek ma wynieść 4,5 proc.).

Z kolei sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 1,9 proc. w stosunku do października przy prognozie rzędu 0,7 proc. W ujęciu rocznym wskaźnik zwiększył się o 2,2 proc. podczas gdy oczekiwano wzrostu o 1 proc.  Duży w tym udział miał 1,4 proc. wzrost sprzedaży w domach towarowych i supermarketach, w przypadku której oczekiwano zwyżki o 1 proc. 

Trwające od lat ożywienie w eksporcie wspiera produkcję przemysłową i najdłuższą od połowy lat 90-tych minionego wieku ekspansję japońskiej gospodarki.

Konsumpcja pozostaje na wysokim poziomie, uważam, że ostatnia jej słabość wynikała przede wszystkim ze złych warunków pogodowych. Trudno jednak będzie oczekiwać utrzymania pędu kiedy nie obserwujemy wystarczającego wzrostu wynagrodzeń – ocenia Yasutoshi Nagai, szef ekonomistów Daiwa Securities. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane