Czytasz dzięki

Japonia drastycznie zrewidowała dane o wzroście Capex

opublikowano: 27-07-2020, 06:45

O zaledwie 0,1 proc. wzrosły w okresie od stycznia do marca br. wydatki japońskich firm na maszyny i wyposażenie w stosunku do analogicznego okresu 2019 r., donosi Reuters powołując się na zweryfikowane dane tamtejszego ministerstwa finansów.

Pierwotny odczyt wskazywał na mocny wzrost, sięgający 4,3 proc. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

W ujęciu kwartalnym, po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, wydatki kapitałowe zwiększyły się o 3,6 proc. 

Dane, które są wykorzystywane do obliczania skorygowanych odczytów dotyczących produktu krajowego brutto, musiały zostać zweryfikowane, gdyż resort nie był w stanie zebrać wystarczających wyników dotyczących nakładów inwestycyjnych z powodu zakłóceń związanych z pandemią koronawirusa.

W efekcie, jak wynika z ubiegłomiesięcznej analizy zawierającej drugie oszacowanie PKB, trzecia pod względem wielkości gospodarka na świecie skurczyła się w pierwszym kwartale 2020 r. o 2,2 proc. i była na dobrej drodze odnotowania jeszcze gorszego wyniku za kwartał od kwietnia do czerwca.

Publikacja zrewidowanych danych o PKB, obejmująca dzisiejsze skorygowane wyniki Capex,  przewidziana jest na 3 sierpnia. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane