Japonia: eksport wzrósł 12-ty miesiąc z rzędu

opublikowano: 18-12-2017, 07:53

W listopadzie 2017 r. japońska gospodarka odnotowała 12-ty z rzędu miesięczny wzrost eksportu, donosi Bloomberg. Dane przebiły oczekiwania ekonomistów, a kontynuacja silnego zewnętrznego popytu napędza najdłuższą od połowy lat 90-tych XX wieku serię wzrostu gospodarczego.

Wartość eksportu zwiększyła się o 16,2 proc. w porównaniu z listopadem 2016 r., co jest najwyższą dynamiką od sierpnia. Mediana prognoz ekonomistów zakładała natomiast zwyżkę rzędu 14,7 proc.

Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport
Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport
Bloomberg

Z kolei import wzrósł w listopadzie w ujęciu rocznym o 17,2 proc. i był nieci niższy od oczekiwań, które oscylowały na poziomie 18 proc.

W rezultacie nadwyżka handlowa wyniosła 113,4 mld jenów (1 mld USD), tymczasem spodziewano się deficytu rzędu 40 mld jenów. 

W ujęciu wolumenowym eksport odnotował 5,5 proc. wzrost r/r, przyspieszając w porównaniu z październikiem.

Sprzedaż do Chin, największego partnera handlowego Japonii wzrosła w listopadzie 25,1 proc., zaś do USA o 13 proc. a do Unii Europejskiej o 13,3 proc. 

Aż o 55 proc. zwiększyły się dostawy urządzeń do produkcji półprzewodników.

Spodziewamy się utrzymania wysokiego tempa sprzedaży zagranicznej, która pozwoli nadal napędzać japońską gospodarkę, z solidnym popytem ze strony Stanów Zjednoczonych i Chin, ocenia Norio Miyagawa, starszy ekonomista w Mizuho Securities.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane