Czytasz dzięki

Japonia: największy spadek produkcji od czasów tsunami

opublikowano: 29-05-2020, 06:52

Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu w Japonii najmocniej od katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 roku. Mocniej od oczekiwać spadła także sprzedaż detaliczna.

Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 9,1 proc. w porównaniu z marcem. Był to już jej trzeci spadek z rzędu, a największą zapaść zanotowano w motoryzacji oraz hutnictwie stali. Ekonomiści prognozowali spadek o 5,7 proc.

Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 9,6 proc. w porównaniu z marcem. Oczekiwano spadku o 6,9 proc.

Ekonomiści spodziewają się ponad 20 proc. spadku gospodarki Japonii w obecnym kwartale, największego od 1955 roku. Uważają, że wychodzenie z zapaści będzie powolne. 

- Odbicie w kształcie „V” jest niemożliwe – stwierdził Harumi Taguchi z IHS Markit. – Utrzymujący się wpływ pandemii spowoduje osłabienie dochodów i rynku pracy. To bardzo zła sytuacja. Jeśli produkcja nadal będzie spadać, zobaczymy także utratę miejsc pracy w przemyśle – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane