Japonia odnotowała wyższy wzrost PKB w II kw.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-09-2021, 08:14

Drugi kwartał stał pod znakiem mocniejszego rozwoju japońskiej gospodarki niż zakładały wcześniejsze oszacowania. Wskazuje to na postępujące ożywienie, choć dotychczasowa skala odbicia nieco rozczarowywała, informuje Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Skorygowane w górę oficjalne rządowe dane pokazały, że w okresie od kwietnia do czerwca 2021 r. włącznie, PKB trzeciej pod względem wielkości gospodarki świata wzrósł o 1,9 proc. w ujęciu annualizowanym. Pierwotne wyliczenia wskazywały na wartość na poziomie 1,3 proc. To odczyt lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 1,6 proc.

Tymczasem wartość za I kwartał została zrewidowana w dół do -4,2 proc. z -3,7 proc.

Optymistycznym sygnałem jest również wzrost odnotowany w ujęciu kwartalnym, który wyniósł w II kwartale 0,5 proc. po 1,1 proc. spadku kwartał wcześniej po korekcie z -0,9 proc.

Także w tym przypadku udało się przebić konsensus rynkowy na poziomie 0,4 proc.

Korekta w górę odczytów była wynikiem lepszych niż początkowo szacowano wydatków przedsiębiorstw, ponieważ gwałtowne ożywienie gospodarki światowej napędzało wydatki kapitałowe i produkcję fabryk co pozwoliło z nawiązką zrekompensować ​​słabą aktywność w sektorze usług.

Według rządowych wyliczeń, popyt krajowy odpowiadał za 0,8 proc. wzrost w PKB zaś eksport netto obniżył wynik o 0,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane