Japonia: pierwsza obniżka perspektyw od 10 miesięcy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-02-2021, 14:28

Po raz pierwszy od 10 miesięcy japoński rząd zdecydował się obniżyć swoje oczekiwania odnośnie rozwoju gospodarki. Wpływ na zmianę perspektywy ma przedłużony stan wyjątkowy, informuje Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Zdaniem władz, trzecia pod względem wielkości gospodarka świata wykazuje pewne oznaki słabości, chociaż nadal rośnie w trudnych warunkach wynikających z przedłużającej się pandemii koronawirusa i wiążącą się z nią koniecznością utrzymywania lub wprowadzania nowych restrykcji i obostrzeń.

Podczas lutowego posiedzenia gabinetu, na którym omawiano przyszłe trendy w gospodarce, trzeci miesiąc z rzędu obniżona została prognoza wydatków konsumenckich. Podkreślono, że negatywnie na ich poziom wpływa zamknięcie wielu sklepów i placówek usługowych, ludzie unikają jedzenia poza domem i podróżowania.

Nieco większy optymizm wiązany jest natomiast z wydatkami kapitałowymi, które zdaniem rządu odradzają się, odzwierciedlając poprawę krajowych zamówień na maszyny. W tym przypadku podniesiona została ocena perspektyw drugi miesiąc z rzędu.

Wyższe oczekiwania ma też rząd względem zysków przedsiębiorstw. Perspektywa ich wzrostu została podniesiona pierwszy raz od listopada.

Japoński minister gospodarki ocenił, że luka popytowa Japonii w okresie październik-grudzień prawdopodobnie wyniosła około 20 bln jenów (189,79 mld USD), w porównaniu z ponad 30 bln jenów w okresie lipiec-wrzesień.

Teraz jest czas na wydatki fiskalne i rząd musi zobowiązać się do zapobieżenia powrotowi deflacji” - powiedział Yasutoshi Nishimura.

Najnowsze dane pokazują, że japoński PKB rósł w okresie październik-grudzień 2020 r. drugi kwartał z rzędu. Jednak wprowadzone w styczniu nowe obostrzenia i stan wyjątkowy na części terytorium mogą zadusić ożywienie. Prognoza rządu zakłada, że w roku finansowym, który rozpocznie się w kwietniu PKB wzrośnie o około 4 proc. po spadku o 5,2 proc. w poprzednim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane