Japonia: pierwszy dług spółki z ujemną rentownością

opublikowano: 24-03-2016, 13:39

Sumitomo Mitsui Finance and Lease jest pierwsza japońską spółką, która sprzedała papiery komercyjne z ujemną rentownością, pisze Reuters.

Sumitomo Mitsui Finance and Lease wyemitowała sześciomiesięczne papiery komercyjne o wartości 5 mld JPY (44,3 mln USD) z rentownością minus 0,001 proc. Spółka dostanie 25 tys. JPY odsetek za to, że pożyczyła pieniądze.

To możliwe jedynie dzięki temu, że Bank Japonii wprowadził ujemne stopy procentowe w styczniu, przypomina Reuters. Agencja zwraca uwagę, że banki kupują aktywa z ujemną rentownością jedynie z nadzieją, że będą mogły je odsprzedać drożej kiedy stopy spadną jeszcze mocniej.

Bank Japonii, fot. Bloomberg
Bank Japonii, fot. Bloomberg
None
None

Bank Japonii skupuje aktywa w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej. W ubiegłym tygodniu kupował papiery komercyjne z rentownością dochodzącą do minus 0,385 proc. Bank centralny Japonii zobowiązał się do trzymania takich instrumentów wartości 2,2 bln JPY w ramach działań stymulacyjnych. Ryzyko polega jednak na tym, że Bank Japonii nie kupuje wszystkich papierów komercyjnych.

- To nie tak, że Bank Japonii kupuje każdą emisję. Tylko on wie, co kupi. Więc może być taka sytuacja, że próbuje się sprzedać konkretne papiery komercyjne, ale Bank Japonii je odrzuca – powiedział Reutersowi jeden z brokerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane