Japonia: pierwszy od czterech miesięcy spadek zamówień na maszyny

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2021, 05:57

Po raz pierwszy od czerech miesięcy odnotowano w Japonii spadek zamówień na sprzęt, maszyny i urządzenia. To przede wszystkim wina tąpnięcia zleceń ze strony najboleśniej dotkniętego skutkami pandemii sektora usługowego, informuje Reuters.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Dane zaprezentowane w poniedziałek przez Gabinet Premiera pokazały, że w styczniu 2021 r. zamówienia zmniejszyły się o 4,5 proc. w porównaniu z grudniem. To odczyt nieco lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała spadek wskaźnika o 5,5 proc. wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 5,2 proc. Tego typu zamówienia postrzegane są jako kluczowy wskaźnik wydatków kapitałowych w ciągu najbliższych sześciu do dziewięciu miesięcy.

Zdaniem ekonomistów, zaobserwowany spadek to zarówno efekt pewnej korekty po bardzo solidnej zwyżce pod koniec 2020 r., jak i wprowadzenia nowych obostrzeń po nałożeniu w części kraju stanu wyjątkowego co związane było z próbami przeciwdziałania nowej fali pandemii koronawirusa. Spodziewają się, że cały pierwszy kwartał stał będzie pod znakiem spadku tego typu wydatków.

Wchodząc w szczegóły rządowego raportu zauważyć można, że zamówienia od producentów spadły w styczniu o 4,2 proc m/m z powodu maszyn elektrycznych i chemikaliów, podczas gdy zamówienia w sektorze usług spadły aż o 8,9 proc. notując pierwszy zjazd od czterech miesięcy. W sektorze usługowym szczególnie słabo zaprezentowały się transport i usługi pocztowe, finanse i ubezpieczenia oraz usługi informacyjne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane