Japonia planuje przedłużenie obostrzeń o 2 tygodnie

  • Paweł Makosz
opublikowano: 03-03-2021, 12:20

Obostrzenia w Japonii mogą zostać przedłużone. Taki krok miałaby pomóc w większym ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Premier Japonii Yoshihide Suga zapowiedział, że ostateczna decyzja zostanie podjęta po konsultacji z ekspertami oraz władzami lokalnymi. Te ostatnie naciskają na rząd by nie luzować dotychczasowych obostrzeń.

Szczególne powody do niepokoju mają gubernator Tokio Yuriko Koike oraz przedstawiciele władz trzech najbardziej zaludnionych prefektur sąsiadujących ze stolicą. Domagają się przedłużenia obostrzeń o dwa tygodnie. Ich zdaniem, obserwowany spadek liczby pojawiających się nowych infekcji jest zbyt mały aby myśleć o zredukowaniu zagrożenia.

ISSEI KATO / Reuters / Forum

– Myślę, że może być potrzebne przedłużenie lockdownu o około dwa tygodnie aczkolwiek nie we wszystkich regionach Japonii - powiedział Suga, dodając, że decyzje zapadną najprawdopodobniej do 5 marca.

Obecne restrykcje zostały wprowadzone 7 stycznia kiedy to w samym Tokio odnotowano rekordowe 2520 nowych infekcji, natomiast w całym kraju niemal 5 tys. Od tego czasu liczba dziennych przypadków spadła do poziomu poniżej 1 tys. zachorowań. W Japonii z powodu koronawirusa zmarło 8005 osób.

W kraju zamieszkałym przez 126,5 mln obywateli, kampania szczepionkowa ruszyła dopiero w drugiej połowie lutego. Aktualnie zastrzyk podano 34 772 osobom.

IV kwartał przyniósł wzrost japońskiego PKB o 12,7 proc. po wzroście o 22,7 proc. kwartał wcześniej i rekordowym tąpnięciu o 26,8 proc. w kwartale drugim. Końcówka roku przyniosła kontynuację ożywienia gospodarczego z lata, mimo że Japonia także doświadczyła drugiej fali ekspansji koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane