Japonia planuje skupić się na zielonej energii oraz cyfryzacji

  • Paweł Makosz
opublikowano: 09-06-2021, 12:54

Premier Japonii, Yoshihide Suga, planuje przyspieszyć inwestycje w zielone projekty i transformację cyfrową. Chce skoncentrować się na nowych źródłach, które mogą ożywić wzrost gospodarczy w erze post-wirusowej.

Kyodo/MAXPPP / MAXPPP / Forum

Pierwszy śródroczny plan pod rządami Sugi oznacza stopniowe odejście od trybu kryzysowego, który był widoczny w zeszłym roku, kiedy to skupiono się na wysiłkach mających na celu poradzenie sobie z pandemią koronawirusa.

– To krok we właściwym kierunku, aby inwestować pieniądze w najbardziej obiecujące obszary. Między innymi w zieloną energię oraz cyfryzację – powiedział Masaki Kuwahara, starszy ekonomista w Nomura Securities.

Plan został zaprezentowany podczas Rady Polityki Gospodarczej i Fiskalnej, która jest najwyższym panelem doradczym premiera.

Choć nie zawiera konkretnych zaleceń dotyczących wydatków, posiada ramy, które posłużą jako podstawa do kształtowania tegorocznej polityki gospodarczej. Stanowi również bazę dla projektu budżetu na przyszły rok fiskalny, który ma zostać opracowany pod koniec grudnia.

W projekcie rząd zobowiązał się, że na razie będzie trzymał się celu osiągnięcia pierwotnej nadwyżki budżetowej do roku fiskalnego 2025.

– Musimy zająć się reformą fiskalną, gdy inflacja wzrośnie. Teraz nie jest na to czas, biorąc pod uwagę ryzyko wirusowe – powiedział Kuwahara z Nomury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Reuters

Polecane