Japonia pomoże emerytom

opublikowano: 27-11-2015, 07:41
Obserwuj w MójPB:

Premier Shinzo Abe polecił udzielić tymczasowego wsparcia najbiedniejszym emerytom w Japonii. Ma to pomóc także japońskiej gospodarce.

Według prasy, ok. 10 mln, czyli 25 proc. japońskich emerytów dostanie wsparcie wysokości może dostać po ok. 30 tys. JPY (986 zł). Minister finansów Taro Aso twierdzi jednak, że decyzja o wysokości wsparcia i innych szczegółach programu jeszcze nie zapadła i dyskusja nadal trwa.

Bloomberg

Źródłem wsparcia finansowego emerytów mają być pieniądze z tzw. uzupełniającego budżetu, który w obecnym roku fiskalnym ma sięgnąć, według doradcy premiera Etsuro Hondy, nawet 3,5 bln JPY (29 mld USD). 

Japonia ma budżety uzupełniające, których celem jest stymulacja wzrostu gospodarczego, od 2012 roku. Szacuje się, że obecny pomoże osiągnąć dodatnią dynamikę wzrostu w pierwszym kwartale 2016 roku.

Z opublikowanych w piątek danych wynika, że wydatki japońskich gospodarstw spadły w październiku drugi miesiąc z rzędu, a inflacja bazowa utrzymuje się blisko zera. Jedynym jasnym punktem jest rynek pracy, gdzie stopa bezrobocia spadła do 3,1 proc. i jest najniższa od 1995 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane