Japonia: produkcja przemysłowa mocno spadła w kwietniu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-05-2022, 06:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z japońskiej gospodarki, trzeciej pod względem wielkości na świecie, napłynął kolejny niepokojący sygnał, świadczący o kruchości postpandemicznego odbicia, donosi Reuters.

fot. Valery Sharifulin / TASS / Forum

Tym razem chodzi o produkcję przemysłową, która w kwietniu br. spadła mocniej niż oczekiwano. Według wstępnych danych rządowych, produkcja zmniejszyła się o 1,3 proc. w porównaniu z marcem przy medianie prognoz zakładającej zniżkę o zaledwie 0,2 proc. podczas gdy miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 0,3 proc.

W porównaniu z kwietniem 2021 r. produkcja przemysłowa była o 4,9 proc. niższa wobec spadku rzędu 1,7 proc. w marcu.

Kwietniowy spadek był pierwszym odnotowanym od trzech miesięcy,

Produkcja Kraju Kwitnącej Wiśni prawdopodobnie zatrzyma się w krótkim okresie, ponieważ zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw będą kontynuowane i przekładały się na zasoby którymi dysponują producenci, jak choćby w przypadku branży motoryzacyjnej - ocenił Kazuma Kishikawa, ekonomista w Daiwa Institute of Research.

Eksperci podkreślają przed wszystkim negatywny wpływ blokad antycovidowych w Chinach, które z jednej strony osłabiły znacząco popyt płynący z tego kraju, z drugiej zaś pogłębiły problemy z dostawami i podażą.

Do tej pory liczono na poprawę sytuacji w maju. Producenci ankietowani przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) spodziewali się, że produkcja powróci do wzrostu w maju, zwyżkując o 4,8 proc. a następnie o 8,9% w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane