Japonia: produkcja przemysłowa odbiła

opublikowano: 31-05-2017, 06:54

W kwietniu 2017 r. japońska produkcja przemysłowa odnotowała wzrost do najwyższego poziomu od 2008 r., w czym ogromny udział miał dalszy wzrost ze strony zagranicznego popytu, donosi Bloomberg.

Odczyt był jednak nieco słabszy od oczekiwanego przez ekonomistów. Wskaźnik wyrównany sezonowo wzrósł bowiem o 4,0 proc. w ujęciu miesięcznym, podczas gdy prognoza zakładała zwyżkę rzędu 4,3 proc. Tymczasem w marcu produkcja zanotowała spadek o 1,9 proc.

Japonia, flaga
Japonia, flaga
Bloomberg

Kwietniowa zwyżka była najwyższą od czerwca 2011 r. 

Zdaniem ekspertów, wzrost produkcji pomoże w utrzymaniu dobrej passy całej gospodarki, która notuje piąty z rzędu kwartalny wzrost, co jest najdłuższą taką serią od dekady. Wskazują jednak na poważne zagrożenie, jakim może być wzrost globalnego protekcjonizmu i ryzyka geopolitycznego.

W ujęciu rocznym produkcja w kwietniu wzrosła o 5,7 proc. wobec prognozy na poziomie 6,1 proc. 

Indeks produkcji przemysłowej podskoczył z kolei do 103,8 pkt w kwietniu, do najwyższego poziomu od października 2008 r. Oczekiwania wobec maja nie sa już jednak tak optymistyczne. Ekonomiści zakładają spadek o 2,5 proc. i ponowne odbicie w czerwcu o 1,8 proc.

Produkcja w Japonii może pozostać solidna - uważa Taro Saito, jeden z japońskich ekonomistów. Napędzana przez zagraniczny popyt z Azji, USA i Europy znajduje się w szczytowym okresie globalnego cyklu produkcyjnego. Eksport i produkcja nadal będą siłą napędową gospodarki Kraju Kwitnącej Wiśni – dodaje ekspert.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane