Japonia: produkcja przemysłowa ponownie pod kreską

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-01-2021, 06:16

Zamknięcie 2020 r. w przypadku japońskiej gospodarki nie wypadło zbyt dobrze, podgrzewając obawy, że trzecia pod względem wielkości ekonomia na świecie odnotuje ujemną zmianę na początku br., informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wstępne dane Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu wskazują, że w grudniu 2020 r. produkcja przemysłowa zmniejszyła się w ujęciu miesięcznym o 1,6 proc. zwiększając dynamikę spadku po listopadowej zniżce o 0,5 proc. Odczyt okazał się nieznacznie słabszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała zniżkę rzędu 1,5 proc.

W porównaniu z grudniem 2019 r. produkcja spadłą o 3,2 proc.

Według ekspertów, głównej przyczyny należy upatrywać w nowej fali pandemii koronawirusa, która zmusiła do wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Produkcja będzie prawdopodobnie dodatnia w pierwszym kwartale, ale oczekujemy, że wzrost gospodarczy niestety będzie ujemny. Największą przyczyną jest spadek wydatków prywatnych z powodu nowych obostrzeń koronawirusowych - powiedział Takumi Tsunoda, starszy ekonomista w Shinkin Central Bank.

Najprawdopodobniej w I kw. gospodarka skurczyła się o 5 proc. w ujęciu annualizowanym, oczekuje się jednak, że uda się jej uniknąć wpadnięcia w techniczną recesję.

Odrębne dane pokazały, że średnia liczba dostępnych miejsc pracy na osobę w 2020 r. spadła najmocniej od 45 lat, zaś stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 2,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane