Japonia: sprzedaż detaliczna wzrosła mocniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2022, 07:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sprzedaż detaliczna w japońskiej gospodarce zaskoczyła skalą wzrostu, co przy równie pozytywnych danych o produkcji przemysłowej poprawia perspektywy dla trzeciej na świecie pod względem wielkości ekonomii.

Toru Hanai / Reuters / Forum

Jak podaje agencja Reuters, w lipcu 2022 r. sprzedaż detaliczna w Państwie Kwitnącej Wiśni zwiększyła się o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, dynamizując wzrostowy trend z 1,5 proc. zwyżki w czerwcu. Odczyt przekroczył również medianę prognoz, która zakładała wzrost rzędu 1,8 proc.

Był to równocześnie piąty miesiąc z rzędu z dodatnią zmianą.

Jak podano w komunikacie Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu, sprzedaż detaliczna wspierana była silniejszym popytem na leki i artykuły toaletowe oraz zapotrzebowaniem dna towary o ogólnym charakterze.

Wcześniej zaprezentowane dane o produkcji przemysłowej, potwierdzające kontynuację ekspansji, choć już przy znaczącym spadku dynamiki wzrostu. W lipcu zwiększyła się bowiem o 1,0 proc. wobec 9,2 proc. w czerwcu, jednak ekonomiści spodziewali się osłabienia o 0,5 proc.

Mediana projekcji producentów zakłada, że w sierpniu produkcja wzrośnie o 5,5 proc. zaś we wrześniu o 0,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane