Czytasz dzięki

Japonia: w wyborach zwyciężyła koalicja premiera Abego

  • PAP
opublikowano: 21-07-2019, 17:05

Rządząca w Japonii prawicowa koalicja premiera Shinzo Abego uzyskała w niedzielnych wyborach do Izby Radców, wyższej izby parlamentu, zdecydowaną większość mandatów - wynika z szacunków telewizji publicznej NHK. Takie zwycięstwo pozwoli na reformę konstytucji.

Partia Liberalno-Demokratyczna (PLD) Abego uzyskała prawdopodobnie 55-63 miejsc na 124 mandatów, o które toczyła się niedzielna walka. Ugrupowanie Komeito, sojusznik PLD, zdobyło 12-14 mandatów. Oficjalne wyniki mają być ogłoszone w poniedziałek.

Zobacz więcej

Shinzo Abe, premier Japonii

Bloomberg

Według agencji AFP po zliczeniu głosów innych partii opowiadających się za reformą pacyfistycznej konstytucji Japonii, o co od dawna zabiega premier Abe, zwolennicy zmian będą mieli co najmniej 85 mandatów na 124, które były do zdobycia. W sumie Izba Radców ma 242 miejsc. Licząc z już obsadzonymi mandatami, zwolennicy reformy ustawy zasadniczej uzyskają większość 2/3 w tej izbie. Jednocześnie koalicja rządowa ma już wymaganą większość 2/3 w Izbie Reprezentantów, niższej izbie parlamentu.

Jeśli proponowane zmiany treści ustawy zasadniczej zostaną przyjęte większością 2/3 w obu izbach parlamentu, następnie będą musiały być poddane pod ogólnokrajowe referendum, w którym wystarczy zwykła większość.

Niedzielne głosowanie zakończyło się o godz. 20 czasu lokalnego (godz. 13 w Polsce). Na razie nie są dostępne oficjalne dane na temat frekwencji, jednak AFP przewiduje, że nie będzie ona zbyt wysoka.

Wybory do senatu są postrzegane jako test popularności gabinetu Abego, który rządzi Japonią nieprzerwanie od 2012 roku. Abe ma duże szanse pozostać szefem PLD do końca 3-letniej kadencji, czyli do 2021 roku. Jeśli będzie stał na czele rządu do listopada, zostanie najdłużej sprawującym rządy premierem Japonii od czasów II wojny światowej.

Agencja Reutera podkreśla, że rządząca koalicja uzyskuje dobre wyniki m.in. z powodu podziałów wśród opozycji. W kampanii rządzący skupiali się m.in. na zapowiedziach zmian w systemie emerytalnym (ze względu na problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa) i fiskalnym, m.in. podniesieniu podatku konsumpcyjnego, oraz na polityce gospodarczej. Ponadto Abe cieszy się w kraju dużą popularnością, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którym zależy na stabilności władzy, jaką ich zdaniem zapewnia jego rząd; wielu starszych Japończyków obawia się z kolei planowanych zmian w konstytucji.

Premier chce zmienić pacyfistyczny art. 9 ustawy zasadniczej, który stanowi, że państwo "nigdy nie będzie utrzymywać sił lądowych, morskich ani powietrznych, ani innego potencjału wojennego". Formalnie Japonia ma obecnie tylko siły samoobrony. Takie zmiany ustawy zasadniczej wiążą się z dużym ryzykiem politycznym dla obozu rządzącego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane