Japonia wskazała 518 spółek z utrudnionym dostępem dla zagranicznych inwestorów

opublikowano: 08-05-2020, 13:25

Rząd Japonii opublikował w piątek listę firm, w przypadku których będą obowiązywały bardziej restrykcyjne reguły dotyczące zaangażowania zagranicznych inwestorów, informuje Reuters.

Lista opublikowana przez Ministerstwo Finansów zawiera 518 z ok. 3,8 tys. giełdowych japońskich spółek. Są na niej m.in. Toyota Motor i Sony. Rząd tłumaczy, że ograniczenie w nich zaangażowania zagranicy to kwestia bezpieczeństwa narodowego. Reuters przypomina, że wcześniej podobne rozwiązania wprowadzono w USA i Europie.

Vario Press/Forum

Rząd Japonii wskazał 12 branż, w których zagraniczne inwestycje będą ściślej regulowane. To m.in. przemysł naftowy, koleje, lotnictwo i telekomunikacja. Zagraniczny inwestor, kupując 1 proc. lub więcej akcji japońskiej spółki działającej w jednej z tych branż, będzie podlegał automatycznemu „prześwietleniu”. Wcześniej działo się to po przekroczeniu 10 proc.

Niektórzy analitycy uważają, że zmiany podyktowane są nasilającymi się w Japonii obawami rosnącego wpływu Chin w przemysłach uważanych za kluczowe dla bezpieczeństwa państwa. Krytycy zmian twierdzą, że będą one zniechęcać zagranicę do inwestowania na japońskiej giełdzie.

Reuters przypomina, że zagraniczni inwestorzy mają ok. 30 proc. japońskiego rynku akcji, którego kapitalizacja to 575 bln JPY. Generują także ok. 60 proc. obrotów giełdowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane