Japonia zweryfikuje strategię państwowego funduszu emerytalnego

Japoński premier Shinzo Abe zarządził wcześniejszy przegląd portfela największego funduszu emerytalnego, donosi Bloomberg, powołując się na wystąpienie Norihisa Tamura, ministra zdrowia w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Państwowy Emerytalny Fundusz Inwestycyjny (GPIF) dysponuje aktywami o wartości 1,3 bln USD (ponad dwukrotnie więcej niż wynosi polski PKB).

Norihisa Tamura, japoński minister zdrowia, pracy i opieki socjalnej (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Norihisa Tamura, japoński minister zdrowia, pracy i opieki socjalnej (fot. Bloomberg)

"Musimy jak najszybciej rozpocząć przegląd, gdyż sytuacja gospodarcza zmienia się dynamicznie. Zmieniają się też warunki inwestowania. Konieczne jest takie dostosowanie portfela by znacząco zmniejszone zostało ryzyko, zapewnione wyższe zyski i wsparcie dla gospodarki" – stwierdził Tamura na łamach dziennika „Nikkei”.

Na rynku toczą się tymczasem spekulacje, że fundusz już kupuje więcej akcji. Do zmian w strategii, które jak oczekują analitycy pójść mogą w stronę ograniczenia udziału obligacji, może dojść już w sierpniu.

„Jednak zwiększenie do 20-proc. poziomu aktywów na inwestycje w akcje na lokalnym rynku może okazać się niewystarczające” – ocenia Yasuhiro Yonezawa, szef komitetu inwestycyjnego w GPIF. Obecnie cel ten określony jest na poziomie 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Japonia zweryfikuje strategię państwowego funduszu emerytalnego