Czytasz dzięki

Japońscy wytwórcy pozostają pesymistami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-09-2020, 07:05

Nastroje wśród japońskich wytwórców nadal pozostają bardzo słabe. Potwierdzać to może trudną sytuację tamtejszej gospodarki, która już przed wybuchem pandemii koronawirusa sygnalizowała niekorzystne tendencje.

Wskaźnik tankan opracowywany przez agencje Reuters na podstawie cyklicznego badania Banku Japonii co prawda wzrósł we wrześniu, ale jedynie do -29 pkt z -33 pkt w sierpniu. Był to już czternasty miesiąc z ujemnym wynikiem dla tego wskaźnika, obejmującego 485 dużych i średnich firm. Oczekuje się, że w grudniu będzie kształtował się na poziomie -19 pkt.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Branże materiałowe, takie jak stal, metale nieżelazne, tekstylia i papier, mają szczególnie negatywny wpływ na ogólny wskaźnik nastrojów.

Nieco lepsze nastroje panują w sektorze usług. W jego przypadku tankan wzrósł do -18 z -23 w sierpniu, a najsłabsze odczyty dotyczyły hurtowników, transportu i mediów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane