Japońska Jera kupuje udziały w firmie Freeport

PM, Reuters
opublikowano: 15-11-2021, 10:02

W poniedziałek japoński koncern Jera poinformował, że zapłaci ok. 2,5 mld USD za udziały w amerykańskim Freeportcie. Firmie należącej do Global Infrastructure Partners.

Krisztian Bocsi / Bloomberg

Jera, największy na świecie nabywca gazu ziemnego (LNG), planuje zakup 25,7 proc. udziałów w spółce Freeport LNG Development (FLNG). W ten sposób chcąc długoterminowo zabezpieczyć dostawy gazu potrzebne im do produkcji energii.

Jera, która posiada już udziały w projekcie Freeport LNG Train 1, w swoim oświadczeniu stwierdziła, że "będzie również współpracować z FLNG w celu realizacji nowych projektów LNG, w tym rozbudowy zdolności produkcyjnych i rozwoju Train 4".

Stany Zjednoczone stały się głównym dostawcą LNG od czasu pojawienia się technologii wiercenia w formacjach łupkowych, która sprawia, że gaz jest tam jednym z najtańszych na świecie, choć koszty skraplania i transportu do Azji dodatkowo podnoszą cenę produktu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane