Japoński eksport wzrósł najmocniej od dwóch lat

opublikowano: 22-03-2017, 07:12
aktualizacja: 22-03-2017, 07:13

Luty okazał się udanym miesiącem dla japońskich eksporterów. Sprzedaż zagraniczna Kraju Kwitnącej Wiśni wzrosła bowiem najmocniej od dwóch lat, napędzana dostawami do Chin, donosi Bloomberg.

Eksport wzrósł  w drugim miesiącu 2017 r. o 11,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. przy oczekiwaniach na poziomie 10,1 proc. wynika z oficjalnych rządowych danych. Z kolei import wzrósł „jedynie” o 1,2 proc. W tym przypadku mediana prognoz zakładała dynamikę rzędu 1,3 proc.

Zobacz więcej

Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport

Bloomberg

W efekcie nadwyżka handlowa sięgnęła 813,4 mld jenów (7,29 mld USD) wobec 807,2 mld rok wcześniej. To najwyższy dodatni wynik od 2010 r. 

Tak znaczącą poprawę ekonomiści tłumaczą jednak wpływem długiego okresu świątecznego związanego z Nowym Rokiem Księżycowym w Azji, który zaburzył rezultaty w styczniu tego roku i w lutym w roku 2016.

W ujęciu regionalnym, eksport do USA zwiększył się o 0,4 proc. licząc rok do roku, do Unii Europejskiej o 3,3 proc. zaś dostawy do Chin, największego japońskiego partnera handlowego podskoczyły aż o 28 proc.

Handel na kierunku azjatyckim był ekstremalnie duży, ale do USA i UE wzrósł nieznacznie, co nie jest dobrym sygnałem  - ocenia Masaki Kuwahara, starszy ekonomista Nomura Securities. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu