Japoński indeks Nikkei zanotował 18-letnie minimum

Paweł Kubisiak
05-02-2002, 09:59

Wtorkowe sesje na rynkach Dalekiego Wschodu zakończyły się przewagą spadków, wywołaną przeceną indeksów amerykańskich. Sesja w Tokio przyniosła kolejna zniżkę, a główny indeks Nikkei tracąc 1,62 proc., do 9.475,6 pkt., znalazł się na poziomie najniższym od grudnia 1983 r.

Kolejny raz najsłabsze okazały się akcje banków i firm brokerskich. Na tokijskiej giełdzie wciąż dominują obawy, iż zapowiadane przez rząd reformy mogą w najbliższym czasie negatywnie odbić się na wynikach spółek. Sytuację pogarsza obniżenie ratingu japońskiego długu i złe długi największych kredytodawców. Spadkom przewodziły akcje Nomura Holdings, najwiekszego japońskiego brokera. W dół poszły nawet akcje Hondy, która zanotowała 74 proc. wzrost zysków w ostatnim kwartale.

Pozostałe rynki regionu od otwarcia wykazywały tendencje spadkowe, poza giełdą w Seulu, gdzie indeks Kospi utrzymał się na plusie. Na giełdzie w Korei wzrosły akcje SK Telecom, najwiekszego koreańskiego operatora telekomunikacyjnego i producenta chipów Hynix Semiconductor, po informacjach o aliansie z amerykańskim rywalem Micron Technology.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Japoński indeks Nikkei zanotował 18-letnie minimum