Jarocin musi poszukać burmistrza

DI, PAP
opublikowano: 20-12-2010, 18:49

Sąd Okręgowy w Kaliszu utrzymał w  poniedziałek wyrok sądu rejonowego w Jarocinie, który w czerwcu skazał burmistrza tej miejscowości Adama Pawlickiego na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za działania na szkodę spółki kierowanej przez jego żonę.

Sąd zawiesił wykonanie kary na dwa lata. Wyrok jest prawomocny, Pawlicki straci stanowisko. Rada miejska Jarocina ma obowiązek podjęcia w ciągu miesiąca uchwały o wygaśnięciu jego mandatu i przesłania jej wojewodzie wielkopolskiemu. Decyzję o wyznaczeniu daty przedterminowych wyborów podejmie premier.

None
None

Według sądu, burmistrz podejmował strategiczne decyzje dla spółki Newco-LPG Consulting, w której jego żona pełniła funkcję prezesa zarządu. Prokuratura zarzuciła burmistrzowi i jego żonie doprowadzenie do strat w kwocie co najmniej 300 tys. zł.

Sąd pierwszej instancji zarzucił Pawlickiemu podejmowanie strategicznych działań wobec firmy Newco-LPG Consulting, których oficjalnie nie mógł podejmować z powodu pełnienia funkcji publicznej burmistrza.

"Oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu. Nie jest prawdą, że sąd, który uchylał po raz pierwszy wyrok, dał jakieś konkretne zalecenia sądowi pierwszej instancji i zobowiązał go na przykład do przyjęcia konkretnego stanowiska. Sąd okręgowy powiedział jedynie, aby sąd rejonowy przy ponownym rozpoznaniu sprawy rozważył jaka ma być kwalifikacja czynu Pawlickiego" - uzasadniała wyrok sędzia Elżbieta Kościelniak.

Pawlickiemu przysługuje jedynie kasacja od wyroku do Sądu Najwyższego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane