Jarosław Janecki potrafi przewidzieć kurs złotego

Kamil Zatoński
opublikowano: 06-01-2010, 10:07

Główny ekonomista Societe Generale w 2009 r. zdecydowanie najlepiej prognozował kursy trzech najważniejszych walut.

Jarosław Janecki zwyciężył w rankingu "PB", w którym podsumowaliśmy comiesięczne prognozy dla rynku walutowego, sporządzane przez ekonomistów i analityków krajowych banków i firm zajmujących się handlem na rynku forex. Prymat specjalisty Societe Generale był niemal absolutny, bo w ciągu minionych dwunastu miesięcy ani razu nie wypadł on z czołowej dwójki zestawienia. To nie wszystko. Także w cząstkowych rankingach podsumowujących prognozy dla poszczególnych walut (euro, dolara i franka) nie miał sobie równych.

To nie oznacza, że zwycięzcy nie zdarzały się też wpadki. Na przykład dokładnie przed rokiem przewidywał on, że w styczniu 2009 złoty nie osłabi się wyraźnie do euro. Było jednak inaczej i zamiast oczekiwanych 4,18 zł, za wspólną walutę trzeba było zapłacić aż 4,44 zł. To był zresztą najbardziej niespodziewany zwrot na rynku walutowym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Niektórzy ekonomiści pomylili się w prognozie kursu euro o ponad 50 groszy.

Drugie miejsce w rankingu przypadło debiutującej w ubiegłym roku w zestawieniu Mai Goettig, specjalistce Banku BPH. Przez cztery miesiące — od lipca do października — główna ekonomistka BPH była nawet liderem. Trzecie miejsce na podium przypadło Piotrowi Popławskiemu z BGŻ, który zasłużył na nie równą formą. Nie da się tego powiedzieć o specjalistach BZ WBK, którzy swoje szanse na wysokie miejsce pogrzebali fatalnymi prognozami dla dolara. W cząstkowych rankingach dla euro i franka wypadli bardzo dobrze (drugie miejsce w obu przypadkach). W rankingu tylko dla amerykańskiej waluty zajęli natomiast dopiero dziewiątą lokatę. Prawidłowe wytypowanie kursu amerykańskiej waluty sprawiało zresztą wszystkim analitykom najwięcej problemów. Nic dziwnego — nastroje na rynku eurodolara w ubiegłym roku zmieniały się jak w kalejdoskopie.

ZOBACZ NAJNOWSZE TYPY ANALITYKÓW

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu