Jarosław Kaczyński o koalicji i froncie z Radiem Maryja

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 30-04-2006, 16:22

Prezes PiS zapewnił w niedzielę, że wkrótce powstanie koalicja większościowa. Dodał, że Radio Maryja jest częścią frontu, który ma zmienić Polskę, a atak mediów na Radio Maryja jest atakiem przeciwko naprawie RP.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił w niedzielę, że wkrótce powstanie koalicja większościowa. Dodał, że Radio Maryja jest częścią frontu, który ma zmienić Polskę, a atak mediów na Radio Maryja jest atakiem przeciwko naprawie RP.

- Nie ma w tej chwili poważniejszego niebezpieczeństwa, by nie udało się stworzyć koalicji większościowej – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości na konferencji prasowej. Zapewnił, że koalicja większościowa powstanie "w terminie nieodległym" i wtedy sprawa rządu z większościowym poparciem zostanie załatwiona. Kaczyński ma nadzieję, iż rząd przetrwa następne 3,5 roku.

- Mam nadzieję, że rząd przetrwa trzy i pół roku, czyli do kolejnych wyborów parlamentarnych -  podkreślił Kaczyński.

Szef PiS podkreślił, że jego partia nie traktuje nowo powstałej koalicji jako zło konieczne.

- To jest koalicja - mówię także o tej wersji rozszerzonej - która mam nadzieję niedługo powstanie, funkcjonalna z punktu widzenia zadań, jakie sobie stawiamy. My chcemy Polskę zmienić, zmienić układ społeczny w Polsce i z tego punktu widzenia potrzebne nam jest poparcie tych sił politycznych, które niezależnie od takich czy innych poglądów różniących się od naszych, też ten układ chcą zmienić - dodał Kaczyński.

W czwartek PiS, Samoobrona i grupa parlamentarzystów, którzy opuścili klub LPR, podpisały umowę koalicyjną. Porozumienie nie daje większości w Sejmie - koalicja dysponuje 218 głosami, więc by mieć większość, brakuje jej 13 głosów. Na wejście do koalicji nie zdecydowało się PSL. Rekonstrukcja gabinetu ma nastąpić 5 maja.

Prezes PiS uważa, że "atak mediów" na Radio Maryja i ojca Tadeusza Rydzyka jest "atakiem przeciwko naprawie Rzeczypospolitej". Jego zdaniem, Radio Maryja stało się "częścią frontu, który ma szansę Polskę zmienić". Dodał, że Radio Maryja było zawsze radiem zaangażowanym i "doprowadziło do aktywizacji politycznej bardzo poważnej części środowisk tradycjonalistycznych związanych z Kościołem".

- To może się podobać lub nie, ale to element demokracji - powiedział Kaczyński.

Według prezesa PiS, wolność mediów w Polsce jest zagrożona.

-- Wolność mediów nie polega na tym, że jest jakaś grupa, która wyznacza, co wolno, a czego nie wolno powiedzieć i prowadzi kampanię zmierzającą do tego, żeby te ośrodki, które mówią co innego były likwidowane i żeby ci ludzie, który mówią co innego byli eliminowani z mediów. Mówię tutaj o sprawie Radia Maryja i sprawie ojca Rydzyka - wyjaśniał Jarosław Kaczyński.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane