Jaruga-Nowacka: Lista uprawnionych do emerytur pomostowych budzi duże kontrowersje

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-03-2005, 14:48

Na początku kwietnia rząd pozna stanowisko Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur pomostowych - powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Lubinie (Dolnośląskie) wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka. Jak zaznaczyła, największe kontrowersje wśród pracowników budzi ustalenie listy zawodów, którym będzie przysługiwała emerytura pomostowa.

Na początku kwietnia rząd pozna stanowisko Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur pomostowych - powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Lubinie (Dolnośląskie) wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka. Jak zaznaczyła, największe kontrowersje wśród pracowników budzi ustalenie listy zawodów, którym będzie przysługiwała emerytura pomostowa.

"W sprawie emerytur pomostowych przeprowadzamy obecnie szerokie konsultacje; ustalamy listę zawodów, które będą mogły na te emerytury przechodzić. To jest kwestia, która budzi sprzeciw i niezadowolenie wielu środowisk pracowniczych. Stanowisko Komisji Trójstronnej w tej sprawie będę przekładała rządowi na początku kwietnia" - powiedziała Jaruga-Nowacka.

icepremier spotkała się w Lubinie z zarządem i przedstawicielami załogi KGHM Polska Miedź oraz związkowcami z Zakładów Górniczych Rudna. Jak zapewniła, górnicy na liście zawodów, którym ma przysługiwać emerytura pomostowa, zajmują mocną pozycję.

Na emerytury i renty górnicze jako jedne z najpilniejszych do rozwiązania kwestii zwrócił uwagę przewodniczący Zawiązków Zawodowych Górników w Polsce, oddział ZG Rudna, Wiesław Kątny.

"Przede wszystkim chodzi o emerytury i renty górnicze, które w naszej ocenie są zagrożone. Pomysłów na rozwiązanie sytuacji jest bardzo dużo. Boimy się, że nie tylko nie będą one pomocne, ale wręcz mogą spowodować zablokowanie uregulowań ważnych dla naszego środowiska" - powiedział Kątny. Zaznaczył, że związki oczekują od rządu konkretnych propozycji.

Kiedy w 1999 r. wprowadzono reformę emerytalną, rząd Jerzego Buzka zdecydował o stopniowej likwidacji wcześniejszych emerytur, również górniczych. Miały je zastąpić emerytury pomostowe dla osób zatrudnionych w warunkach uciążliwych i szkodliwych (m.in. górników, hutników, nauczycieli). Szacuje się, że nowe rozwiązanie dotyczyłoby ok. 2 mln osób.

Emerytury pomostowe miałyby być wypłacane w okresie pomiędzy rzeczywistym przejściem na emeryturę (np. po 25 latach pracy), a osiągnięciem wieku emerytalnego. Świadczenie wypłacane w tym czasie wynosiłoby 90 proc. przyszłej emerytury.

Obecnie trwają prace nad ustawą o emeryturach pomostowych, która miałaby obowiązywać od 2007 roku. Projekt nie zadowala jednak górniczych związków. Obawiają się one, że górnicy będą dłużej niż obecnie pracować w szkodliwych warunkach, a ich przyszłe świadczenie będzie niższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane