Jaś przed innymi

Encyklopedia marek SMG/KRC i „Pulsu Biznesu”
opublikowano: 28-03-2003, 00:00

Najwyższą popularność Wędrowniczek zyskał wśród niepracujących

W drugim odcinku Encyklopedii Marek („PB” z 24 stycznia) omawialiśmy znajomość, używanie i siłę marek wódki. Jak nietrudno było przewidzieć, rodacy wykazali się znaczną elokwencją w tej dziedzinie.

W przypadku „światowych” marek whisky łatwiej omawiać nieznajomość niż znajomość poszczególnych produktów. Wystarczy powiedzieć, że ponad 70 proc. respondentów nie potrafiło wymienić żadnej marki (w przypadku wódek — tylko 13 proc.)! Lepiej rzecz się ma z osobami z wyższym wykształceniem, ale i tam znajomość szlachetnych trunków niewiele przekracza 50 proc.

Wśród brandy — o których za jakiś czas — spontaniczną znajomością lidera wykazuje się 19 proc. respondentów. W kategorii whisky ogólny poziom świadomości jest podobny, ale da się zauważyć silniejszą jeszcze dominację Johnnie Walkera nad pozostałymi markami (24 proc. wobec 9 proc. Ballantine’s). Przy okazji potwierdza się powszechne mniemanie, że whisky to napój „bogatych nierobów” — najwyższą znajomość Jaś Wędrowniczek zyskał wśród niepracujących (wprawdzie nie wiemy, czy bogatych)! Whisky jest trunkiem lepiej postrzeganym przez młodszych, co wcale nie musi oznaczać przyszłej klęski na przykład brandy — bo z wiekiem i zmianą statusu gust konsumentów przecież ewoluuje; zresztą różnica nie jest wielka.

Potęga modnej i „nowoczesnej” whisky, mimo intensywnego marketingu, jest zatem w Polsce dość iluzoryczna. I mimo wsparcia Klenczona („Hej, Johnnie Walker”), Machulskiego („Ballantine’s — najlepsza whisky na świecie!”) oraz grupy Kombi („Twój normalny dzień — zawsze Black & White”). Ciekawostka: nazwa została wypowiedziana przez Kramera nieortofonicznie, czyli tak, jak się pisze — byłbyż to przejaw perfidnego marketingu z lat 80., skierowanego do klientów Pewexu i Baltony, nie znających ówcześnie języków?

Marek Wróbel

Neuron Agencja Public relations

Dane o używaniu produktów pochodzą z badania TGI, ciągłego studium konsumpcji marek i kategorii produktowych, opartego na rocznej próbie 36 tys. Polaków w wieku 15-75 lat i realizowanego od początku 1998 roku. Dane o znajomości marek i ich siły pochodzą z sondażu omnibus, zrealizowanego we wrześniu 2002 na reprezentatywnej próbie 1001 Polaków w wieku 15-75 lat. Oba badania są dziełem SMG/KRC A Millward Brown Company. Błąd statystyczny nie przekracza 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Encyklopedia marek SMG/KRC i „Pulsu Biznesu”

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy