Jasiński: UniCredito złamało polskie prawo bankowe

Polska Agencja Prasowa SA
21-02-2006, 18:12

UniCredito złamało polskie prawo bankowe - powiedział we wtorek posłom sejmowej komisji skarbu ministerskarbu Wojciech Jasiński.

UniCredito złamało polskie prawo bankowe - powiedział we wtorek posłom sejmowej komisji skarbu ministerskarbu Wojciech Jasiński.

    Minister nie sprecyzował, które przepisy Prawa Bankowego naruszył włoski inwestor. Odnosząc się do pytań o wtorkową krytyczną wobec stanowiska polskiego rządu opinię Komisji Europejskiej, w sprawie sprzeciwu wobec fuzji Pekao SA i BPH, Jasiński powiedział, że jego zdaniem, Polska nie powinna "pozwolić się traktować na zasadzie, że ktoś coś ustalił poza nami".

    Jego zdaniem, UniCredito próbuje wymusić na Polsce zgodę na fuzję Pekao SA i BPH. Dodał, że nie ma zamiaru nacjonalizować "tego, co już zostało sprzedane".

    Polska sprzeciwia się fuzji tych dwóch banków po tym, jak niemiecki właściciel BPH - bank HVB został przejęty przez właściciela Pekao - włoski bank UniCredito. Polski rząd podkreśla, że KE wydając zgodę na fuzję UniCredito z HVB, nie zbadała dokładnie konsekwencji na rynku polskim, czyli fuzji Pekao SA z BPH. Polska powołuje się na zapisy umowy prywatyzacyjnej banku Pekao, która zabrania UniCredito być właścicielem innego polskiego banku.

    Komisja Europejska zagroziła we wtorek, iż rozpocznie postępowanie przeciwko Polsce ws. blokowania fuzji banków Pekao i BPH.

    Jasiński nie chciał mówić o decyzjach resortu skarbu w sprawie PZU i dalszego postępowania wobec Eureko. "Potrząsanie szabelką może doprowadzić do klęski" - powiedział jedynie.

    Spór Eureko i Skarbu Państwa o PZU trwa już kilka lat. Dotyczy kwestii przejmowania dalszych akcji polskiego ubezpieczyciela. Obecnie do Eureko należy 33 proc. minus jedna akcja PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jasiński: UniCredito złamało polskie prawo bankowe