Jasiński: w przyszłym roku Południowy Koncern Energetyczny na giełdzie

(Artur Szymański)
opublikowano: 05-09-2006, 19:57

Możliwe, że w przyszłym roku odbędzie się sprzedaż na giełdzie mniejszościowego pakietu akcji Południowego Koncernu Energetycznego - uważa minister skarbu Wojciech Jasiński. "Jest szansa, aby 40-45 proc. akcji zostało sprzedane poprzez Giełdę Papierów Wartościowych" - powiedział Jasiński podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa.

Możliwe, że w przyszłym roku odbędzie się sprzedaż na giełdzie mniejszościowego pakietu akcji Południowego Koncernu Energetycznego - uważa minister skarbu Wojciech Jasiński. "Jest szansa, aby 40-45 proc. akcji zostało sprzedane poprzez Giełdę Papierów Wartościowych" - powiedział Jasiński podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa.

W skład Południowego Koncernu Energetycznego mają wejść dystrybutorzy z grupy Enion, Energa Pro oraz Elektrownia Stalowa Wola. "Uważamy, że zamiast prywatyzować poszczególne elektrownie - a na dzisiaj mamy oferty na kupno Dolnej Odry, Kozienic i Ostrołęki, to wszystko dałoby więcej niż 5,5 mld zł - ale znacznie korzystniejsza dla energetyki i polskiej gospodarki jest konsolidacja i sprzedaż poprzez giełdę" - ocenił minister skarbu.

Pod koniec marca tego roku rząd przyjął program dla sektora elektroenergetycznego, zakładający powstanie zintegrowanych pionowo grup energetycznych, których akcje trafią na giełdę. Program zakłada utworzenie Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), w której liderem mają być Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Jasiński powiedział we wtorek na posiedzeniu komisji, że PGE ma zostać pod kontrolą państwa.

"Chcemy puścić na giełdę, ale większościowy pakiet akcji w tej grupie na pewno chcemy zachować. Jeśli chodzi o inne grupy, to sytuacja nie jest do końca jasna, ale z całą pewnością przynajmniej do 50 proc. można szybko sprzedać i to da duże wyniki. Oprócz rozwiązania problemu z przychodami z prywatyzacji może dać zastrzyk na inwestycje" - powiedział.

Podkreślił, że w Europie powszechne jest dążenie do konsolidacji energetyki i jeśli nie zrobimy tego sami, zrobią to za nas inni. "To jest dobra koncepcja dla naszej gospodarki" - dodał minister. Rządowy program zakłada prywatyzację poprzez giełdę, w dwóch transzach, skonsolidowanej grupy utworzonej wokół PKE i sprzedaż na giełdzie mniejszościowego udziału (do 35 proc.) Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE powstać ma na bazie holdingu BOT, Zespołu Elektrowni Dolna Odra, aktywów pozostałych po wydzieleniu z PSE operatora systemu przesyłowego wraz z majątkiem. W skład tego lidera rynku wchodzić mają spółki dystrybucyjne ŁZE i Łódź Teren, spółki z grupy dystrybucyjnej L-5 (ze wschodniej Polski) oraz Rzeszowski Zakład Energetyczny. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jasiński: w przyszłym roku Południowy Koncern Energetyczny na giełdzie