Jasionka szuka inwestora

MIR
opublikowano: 18-08-2008, 00:00

Port lotniczy w Rzeszowie do 10 września zbiera oferty na  zakup 24,9 proc. udziałów. Na inwestycje potrzebuje 200 mln zł.

Port lotniczy w Rzeszowie do 10 września zbiera oferty na zakup 24,9 proc. udziałów. Na inwestycje potrzebuje 200 mln zł.

Lotnisko w Jasionce pod Rzeszowem będzie kolejnym portem z zagranicznym inwestorem. Zarząd czeka na ofer- ty na 24,9 proc. udziałów do 10 września.

— Zaprosiliśmy wszystkich chętnych do składania ofert i negocjacji — mówi Zbigniew Halat, wiceprezes spółki.

Dodaje, że zainteresowanych nie brakuje.

Inwestor obejmie udziały w drodze podwyższenia kapitału.

Port ma drugi co do długości pas startowy w Polsce i jedyne poza Warszawą i Krakowem połączenie transatlantyckie, uruchamiane w okresie letnim.

Nabycia udziałów w porcie nie ukrywał m.in. Omniport, bytyjski operator lotniskowy. Pieniądze od inwestora mają być przeznaczone na budowę terminalu pasażerskiego oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury lotniskowej. Koszt obu inwestycji to ponad 200 mln zł. Połowę ma wyłożyć Unia w ramach Programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

— Port przeżywa spore zawirowania finansowe. Inwestor zagraniczny z jednej strony dostarczyłby potrzebny kapitał, z drugiej zaś pomógłby w ucieczce spod reżimu wielkości pomocy publicznej — twierdzi osoba związana z portem.

Spółka Port Lotniczy Rzeszów Jasionka powstała w grudniu 2007 r. 50,2 proc. udziałów przypadło samorządowi woj. podkarpackiego, a 49,8 Przedsiębiorstwu Państwowemu Por-ty Lotnicze. W porcie operują PLL LOT i Ryanair. Ten ostatni zapowiedział wycofanie się z Rzeszowa, jeżeli nie zostaną obniżone opłaty lotniskowe. Na razie na przełomie listopa- da i grudnia zawiesił loty. W 2007 r. Jasionka przyjęła 280 tys. pasażerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu