Jasna strategia dla e - podatków

Mariusz Zielke
opublikowano: 05-09-2005, 00:00

Kiedy, za ile, po co i w jakim trybie? We wrześniu zostanie ujawniony plan wdrożenia e-podatków.

Na początek Ministerstwo Finansów ma do dyspozycji 160 mln zł, za które do końca 2006 r. chce wdrożyć system e-deklaracje, umożliwiający składanie deklaracji podatkowych przez internet. Będzie to jedna z głównych części centralnego systemu e-podatki, który ma do 2012 r. zastąpić obecnie używane przez resort rozwiązania. Kompleksowy system to — jak wcześniej wyliczali eksperci — koszt od 1,1 do 1,4 mld zł.

Lista przetargów

Przy sfinansowaniu prac resort chce skorzystać z pomocy unijnej. Na razie otrzymał dofinansowanie tylko e-deklaracji. We wrześniu — według naszych nieoficjalnych informacji — ma poinformować rynek, kiedy i jakie przetargi zostaną ogłoszone, oraz ujawnić etapy budowania systemu.

— Ministerstwo chce w przejrzysty sposób zaprezentować strategię budowy tego systemu i koszty, żeby nie było żadnych niejasności — mówi nasz informator.

Przed wakacjami w resorcie odbyło się kilka paneli z firmami informatycznymi, które przekazywały ministerstwu opinie na temat projektu oraz proponowały konkretne rozwiązania.

— Konsultacje są potrzebne. Dzięki nim możliwa będzie wymiana informacji i zbliżenie stanowisk. Bardzo ważne jest poznanie oczekiwań zamawiającego. Ten projekt na pewno wzbudzi duże zainteresowanie branży informatycznej — komentował wówczas na łamach „PB” Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu.

Główny klient

Zainteresowanie pierwszymi projektami jest tym większe, że po wyborze konkretnych technologii ich dostawcy będą mieli znaczną przewagę nad konkurentami w kolejnych postępowaniach. Resort finansów może zaś w najbliższym czasie stać się jednym z głównych klientów branży IT.

— Projekt za prawie 1,5 mld zł, nawet rozłożony w czasie, nie zdarza się codziennie. Takich dużych systemów mamy w Polsce niewiele — mówi przedstawiciel jednego z integratorów.

Resort finansów wydaje na informatykę około 140 mln zł rocznie, bez funduszy pomocowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu