„Jastrzębi” sygnał z EBC

Bloomberg, MD
opublikowano: 25-11-2022, 06:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Isabel Schnabel z zarządu Europejskiego Banku Centralnego zasygnalizowała, że zmniejszenie tempa podwyżek stóp procentowych może być obecnie przedwczesne, informuje Bloomberg.

Schnabel uważa, że obecnie największym ryzykiem dla banków centralnych jest założenie szybkiego spadku inflacji i ignorowanie jej uporczywości.

Isabel Schnabel, fot. RALPH ORLOWSKI/Reuters/Forum
Isabel Schnabel, fot. RALPH ORLOWSKI/Reuters/Forum

- Pojawiające się jak dotąd dane sugerują, że przestrzeń dla spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych wciąż jest ograniczona – powiedziała. – Musimy nadal podwyższać stopy procentowe, prawdopodobnie do obszaru restrykcyjnego, aby mieć pewność, że inflacja wróci do naszego celu średnioterminowego tak szybko, jak to będzie możliwe, a efekty drugiej rundy się nie zmaterializują – dodała.

Schnabel ostrzegła także przed zagrożeniem wynikającym z wydawania przez europejskie rządy setek miliardów euro na ochronienie gospodarstw domowych przed skutkami kryzysu energetycznego.

- Wiele fiskalnych działań, popularnych wśród wyborców, jak limity cen czy subsydia, zagraża dalszym zasileniem inflacji w średnim terminie. To może ostatecznie wymusić w polityce monetarnej podwyższenie stóp powyżej poziomu, który byłby właściwy bez stymulacji fiskalnej – powiedziała.

W ostatnim czasie umocniło się przekonanie, że EBC, który na ostatnich dwóch posiedzeniach podwyższał stopy o 75 pkt. bazowych, zwolni najwyższe w historii tempo zacieśniania polityki monetarnej. Rentowność obligacji państw eurolandu spadały z tego powodu w ostatnich dniach, także pod wpływem zniżek rentowności obligacji USA, gdzie bank centralny zasygnalizował spowolnienie „wkrótce” tempa podwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane