'Jastrzębia' postawa ECB popsuła nastroje na rynkach akcji

opublikowano: 06-12-2007, 19:07

Europejskie giełdy kończyły czwartkowe sesje niewielkimi zmianami i w mieszanych nastrojach. DJ Stoxx 600 rósł na  zamknięciu o mniej niż 0,1 proc.

Początek handlu na europejskich giełdach przebiegał w dobrych nastrojach, czemu sprzyjały wzrosty, jakimi dzień wcześniej zakończyły się sesje w USA. Wiadomość o niespodziewanej obniżce stóp procentowych przez Bank Anglii wywołała krótkotrwałą euforię, która jednak dość szybko zgasła za sprawą 'jastrzębiego' tonu uzasadnienia decyzji o utrzymaniu stóp bez zmian przez Europejski Bank Centralny. Nastroje inwestorów nie poprawiły się już do końca sesji, do czego przyczyniły się także niewielkie wzrosty, jakie notowały krótko po rozpoczęciu handlu giełdy amerykańskie.


Na zamknięciu czwartkowych sesji główny indeks giełdy we Frankfurcie tracił mniej niż 0,1 proc., giełda w Londynie spadła o 0,12 proc., a giełda w Paryżu rosła o 0,25 proc. Paneuropejski DJ Stoxx rósł o 0,07 proc., a indeks blue chipów DJ Stoxx 50 tracił 0,01 proc. Najlepiej wypadł indeks blue chipów z nowych państw Unii Europejskiej. DJ Stoxx EU Enlarged 15 rósł na zamknięciu o 1,2 proc. Z 18 indeksów branżowych na zamknięciu rosła wartość 10. Jako jedyny o ponad 1 proc. rósł wskaźnik banków. Wyraźnie, o 2,7 proc. zdrożały akcje Royal Bank of Scotland. Drugi brytyjski bank poinformował, że jego zysk operacyjny jest znacznie wyższy niż oczekiwano mimo odpisania 1,5 mld GBP aktywów kredytowych. Najmocniej poszła w dół branża motoryzacyjna. Jej indeks spadł o 1,15 proc. Obawy pogorszenia koniunktury i niechęć ECB do obniżenia utrzymywanej od siedmiu miesięcy najwyższej od 2001 roku stopy procentowej spowodowało zwiększoną podaż papierów Volkswagena, Renault i Fiata.
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane